«Читайте якісну літературу» (70 років від дня народження Юрія Винничука)

22.03.2022
Поділитись в соцмережах:

«Читайте якісну літературу»

(70 років від дня народження Юрія Винничука)

Юрій Винничук (нар. 1952 р.) – український письменник і журналіст найширшого діапазону: від книг і статей, що викликають скандал, до модерної прози, яку перекладено у США, Канаді, Великобританії, Німеччині, Аргентині, Франції та Хорватії. Як дослідник літературної спадщини минулого видав декілька унікальних антологій: «Огненний змій» (українська фантастика ХІХ ст.), «Нічний привид» (українська готична проза ХІХ ст.) та декілька антологій літературної казки ХІХ ст.

У 1987 р. створив гурт «Не журись!», для якого писав сценарії і пісні, водночас виступаючи на сцені як актор. Захопившись історією Львова, опублікував декілька сотень матеріалів.

Світ побачили такі видання Юрія Винничука: «Діви ночі», «Мальва Ланда», «Ги-ги-ги», «Вікна застиглого часу» та інше; серія львовознавчих видань – «Таємниці львівської кави», «Таємниці львівської горілки», «Кнайпи Львова», «Легенди Львова». Також Ю.Винничук відомий як автор та упорядник книжкової серії для наймолодших читачів «Піраміда казок»: було видано кілька антологій української літературної казки ХІХ ст..(«Зачароване місце» та «Казка про Сонце та його сина») і авторську казку «Гопля і Піпля».

Винничук Юрій. Аптекар: роман / Юрій Винничук; худож.-оформлювач Л.П.Вировець. – Харків: Фоліо, 2015. – 318 с.

Події роману Юрія Винничука «Аптекар» відбуваються у 1646-1648 роках спочатку у Веніціанській республіці, а далі – у Львові. Історичне тло уміло використане для захопливої гри в дійсне-недійсне, де персонажі історичні сусідять з вигаданими, а їхні складні стосунки формуються у любовні трикутники. Фантазійні описи звучать як реальні, авторська вигадка відходить на другий план, змушуючи читача вірити у світ, витканий зі сну. Проза  Винничука – це завжди інтригуюча оповідь завдяки бурхливій уяві майстра вишуканих стилізацій.

Винничук Юрій. Лютеція: роман / Юрій Винничук; худож.-оформлювач О.А.Гугалова. – Харків: Фоліо, 2017. – 314 с.

Роман «Лютеція» - постмодерністський витвір Ю.Винничука з елементами містики, детективу, еротики, гумору та смутку. Таємничу Лютецію, дівчину зі снів, розшукують герої роману. На перепоні цих пошуків стоїть не менш таємнича організація, члени якої носять імена карт. А десь поза цим світом триває Велика Битва, звістки про яку приносять  ціною свого життя мужні Листарі, до яких належить і Лютеція.

Винничук Юрій. Місце для дракона / Юрій Винничук; худож.-оформлювач В.М.Карасик. – Харків: Фоліо, 2015. - 313 с.

«Місце для дракона» - напрочуд дивна історія, в якій усе навпаки: дракон на ім’я Грицько – це не лютий і кровожерливий хижак, що поїдає молодиць, а добрий травоїдний мрійник та романтик, натомість лицарі на чолі з володарем королівства – підступні та трусливі. Дракон милується метеликами, пише вірші та читає Біблію. Біля його печери замість людських останків – доглянуті клумбочки мальв, а своє полум’яне дихання він спрямовує тільки вгору – щоб не нищити природу. Він не їсть м’яса і не хоче нікого вбивати.  Добро і зло міняються масками – люди стали драконами, а Грицько-дракон більше людина, ніж самі люди. Отож, чи зможе зрозуміти він закони людського світу, а головне – виправдати їх? Чи знайдеться місце драконові-метелику серед придворних інтриг, королівських змов, лицарських поєдинків і боротьби за принцесу та Люботинське королівство?..

Винничук Юрій. Груші в тісті / Юрій Винничук; худож.-оформлювач В.М.Карасик. – Харків: Фоліо, 2015. – 349 с.

Автобіографічний роман Юрія Винничука видавався неодноразово і завжди мав великий успіх. У ньому автор розповідає про Львів кінця 1970-х – початку 1980-х років, тобто про свою молодість: коли він фарцував (цікаво, чи всі молоді зараз знають, що це), вчився в інституті, служив у лавах армії і…любив. Любив усе – дівчат, друзів, поезію, пригоди…тобто саме життя. Тому у «Грушах…» - безліч історій, наповнених шаленим гумором (не завжди цнотливим), деколи майже вар’ятством, львівським колоритом і навіть пікантними подробицями життя львівської богеми 70-80-х років минулого століття.

Винничук Юрій. Діви ночі / Юрій Винничук; худож.-оформлювач В.М.Карасик. – Київ: Довженко Букс, 2017. – 314 с.

Повість «Діви ночі» - один з найвідоміших бестселерів української літератури. Він був надрукований ще 1992 року, декілька разів перевидавався, але знову швидко зникав із полиць. Події книги розгортаються у 1978 році. Герой повертається з армії і з головою поринає у шалений вир життя – такого, якого він ще не знав. «Фарцовка», друзі-сутенери, проститутки, стара пані, що у своїй «школі» готує дівчат для певних послуг, - за всім цим світом герой спочатку лише споглядає. Але швидко стає у ньому «своїм»…

Винничук Юрій. Весняні ігри в осінніх садах / Юрій Винничук; худож.-оформлювач В.М.Карасик. – Харків: Фоліо, 2016. – 313 с.

Юрій Винничук не просто один з найвідоміших сучасних авторів, він з числа найбільш популярних. Кожен його твір або проект є справжньою подією. Роман «Весняні ігри в осінніх садах» був, мабуть, найбільш скандальним переможцем конкурсу «Книга року ВВС» (2005 р.) за всю його історію. Еротичність і відкритість цього твору викликали свого часу цілий шквал пуританського обурення. Але це не просто відкритість, це щира сповідь головного героя, самотнього чоловіка, і сповідь ця сповнена іронії та самоіронії, комедії та трагедії…

Винничук Юрій. Легенди Львова. – Львів: ЛА «Піраміда», 2009. – 432 с.: іл.

«Легенди Львова» - книга, яку так полюбили львів’яни і яка уже перекладена чеською та польською мовами. До збірника легенд увійшли твори, опрацьовані на основі маловідомих записів та публікацій преси ХІХ – початку ХХ сторіч, давніх хронік  та архівних матеріалів, а також записані від старих львів’ян. Читачів чекають зустрічі з батярами, водяниками, духами, чарівниками, зі скнилівськими та холмськими мудрагелями. Для широкого кола читачів.