Юні оборонці Батьківщини (До Дня пам’яті героїв Крут)

25.01.2019
Поділитись в соцмережах:

Юні оборонці Батьківщини

(До Дня пам’яті героїв Крут)

«На Аскольдовій Могилі

Поховали їх-

Тридцять мучнів українців,

Славних, молодих…

На Аскольдовій могилі

Український цвіт!»

П.Тичина

 

Бій під Крутами – історичний образ, що має важливе значення для української колективної пам’яті та української ідентичності.

Бій відбувся на залізничній станції Крути 29 січня 1918 року між більшовицькими військами Михайла Муравйова та об’єднаними військами юнкерів 1-ї Київської юнацької школи ім. Б. Хмельницького та першої сотні новоствореного Студентського куреня під єдиним командуванням Аверкія Гончаренка під час наступу на Київ військ Муравйова.

В Крутах загинув цвіт української шкільної молоді. Загинуло кілька сот найкращої інтелігенції-юнаків-ентузіастів української національної ідеї.

Крути. Січень 1918 року : док., матеріали, дослідж., кіносценарій / Іст.-культурол. т-во «Герої Крут» ; упоряд. Я. Гаврилюк. – К. : Вид. центр «Просвіта», 2008. - 840 с.: Іл.

До книги увійшли невідомі і маловідомі документи, матеріали, свідчення, спогади учасників бою під Крутами 29 січня 1918 року. Зміст архівних матеріалів підсилюють статті і виступи С. Єфремова, Д. Дорошенка, М. Грушевського, Є. Маланюка, Людмили Старицької-Черняхівської та інших видатних особистостей доби Української революції 1917-1921 рр.

Збірник упорядковано у хронологічному порядку, починаючи з кінця 1917 р. по 2008 р.

Завершує видання кіносценарій «Крути».

Адресується дослідникам, викладачам вищих навчальних закладів, учителям шкіл, студентам, широкому колу читачів.

Крути: Збірка у пам’ять героїв Крут / Упоряд. Зінкевич О., Зінкевич Н. - К.: Смолоскип, 2008. – 422 с.

До збірки «Крути», виданої «Смолоскипом» до 90- річчя бою, увійшли найрізноманітніші матеріали. Це й історичні матеріали та статті, в яких розкривається хід та причини трагедії, і художні твори, але насамперед-публіцистика різних часів. Найцінніша частина книги-спогади нечисленних учасників бою, яким вдалося вижити.

Багато матеріалів, узятих із важкодоступних діаспорних видань, публікуються в Україні вперше. Книга розрахована на широке коло читачів, зокрема молодь.

Героїка трагедії Крут / упоряд. В. І.Сергійчук. - К.: Україна, 2008. – 464 с.

У спогадах учасників бою під Крутами, що відбувся 29 січня 1918 року, роздумах сучасників поетичним і публіцистичним словом на тлі для нас трагічних суспільно - політичних воєнних подій осмислюється героїка подвигу юнаків України в ім’я своєї Вітчизни. Видання, матеріали якого подаються, як правило, в оригіналі, друковане раніше тільки в еміграції й не скрізь містить повні імена авторів. Розраховане на українську молодь і всіх тих, хто цікавиться історією національно-визвольної боротьби нашого народу в 1917- 1921 роках.

Сорока Ю. В. Бій під Крутами / Ю.В. Сорока. – К. Золоті Ворота, 2013. – 120 с.

29 січня 1918 року поблизу селища Крути на відстані 130 км від Києва відбувся жорстокий, нерівний бій між чотиритисячним військом більшовиків та трьомастами українськими юнкерами, студентами і гімназистами, що обороняли підступи до Києва. Більшість юнаків не мали ніякої військової підготовки, були погано озброєні, але стояли на смерть, захищаючи свободу молодої Української держави. Українці відбили кілька атак, під час яких зазнали значних втрат. У перебігу військових дій цей бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді.

Куць М. М. Крути (поема, поезії, переклади). – К.: Видавництво Харитоненка, 2004. – 320 с.

До нової книжки поета Миколи Куця увійшли поема «Крути» про героїчну загибель юнаків у бою під Крутами в кінці січня 1918 року, дві добірки поезій, об’єднаних загальною темою осінніх мотивів та деякі переклади.

Рябий М. О. Ще не вмерла Україна: Роман. – К.: Укр.письменник, 1994. – 286 с.

Тільки з проголошенням України незалежною державою довідались наші люди про те, як у січні 1918 року під невеличкою залізничною станцією Крути хрестилася молодою кров’ю воля щойно народженої Української Народної Республіки. Те, що тут тоді сталося, круто переінакшило долю мільйонів українців, серед них, зокрема, і видатного письменника, першого українського прем’єр-міністра Володимира Винниченка, і колишнього фронтовика, студента Київського університету Андріана Земледуха - літературних героїв цього твору.

Берестейська мирна угода, крах Української Центральної Ради, проголошення гетьманату, повстання проти гетьмана Павла Скоропадського, тріумфальний в’їзд Директорії на чолі з Винниченком до Києва, столиці УНР, - всі ці події, підсвічені вдумливим поглядом із сьогодення, яскраво постають зі сторінок нового роману М. Рябого.