«Знов про славу козацьку згадаємо» (До Дня українського козацтва)

13.10.2021
Поділитись в соцмережах:

«Знов про славу козацьку згадаємо»

(До Дня українського козацтва)

Козацтво назавжди увійшло у свідомість українського народу як символ його прагнення до свободи, демократії й національної незалежності.

Понад три століття активної діяльності козаків на історичній авансцені – це велика, славна і трагічна сторінка, сповнена романтичного героїзму і жахливим трагізмом протистояння численним зовнішнім ворогам.

У народній пам’яті наступних століть козаки продовжували жити і залишатися надійною основою боротьби українського народу за своє національне визволення.

Сорока Ю.В. 100 важливих подій історії України/Юрій Сорока; худож.-оформлювач О.А.Гугалова-Мєшкова.– Харків : Фоліо, 2019. – 205с.

Ця книга є спробою об’єднати під однією обкладинкою найвагоміші моменти нашої історичної спадщини і продемонструвати, що, попри все Україна пам’ятає своє минуле і має намір, враховуючи свій історичний досвід будувати щасливе майбутнє.

Гуржій О. та ін.. Козацька Україна. Боротьба за державу(ХVІ-ХVІІ ст..) / Олександр Гуржій, Тарас Чухліб. – Київ : Арій, 2020. – 368 с.

На сторінках цієї книги висвітлені найважливіші події, пов’язані з історією українського козацтва від часу його виникнення на зламі ХV-ХVІ ст., зокрема запеклу боротьбу з войовничими кочовниками за рідну землю й православну віру. У книзі розкрито морально-етичний комплекс поведінки воїна-січовика – мужність, лицарство,рівність, вірність, честь і добра слава.

Таїрова-Яковлева Т.Г. Гетьмани України. Історії про славу, трагедії та мужність. Видання друге / Тетяна Таїрова-Яковлева. – Київ : ТОВ «Видавництво «Кліо»», 2019. – 424 с.

У книзі представлені одинадцять біографій гетьманів, які були військовими і політичними лідерами України ХVІІ-ХVІІІ ст. Ознайомлюючись з їх долею, читач зможе відкрити для себе маловідомі та забуті сторінки української історії. Слава і трагедія, мужність і віроломство, видатний талант і заступництво фортуни дивним чином сплелися в житті цих людей. Вони були дуже різними, і кожному з них довелося залишити свій слід в історії Українського гетьманства.

Кралюк П.М. Богдан Хмельницький: легенда і людина / Петро Кралюк; худож.-оформлювач О.А.Гугалова. – Київ : ДОВЖЕНКО БУКС, 2018. – 282 с.

У книзі йдеться про гетьмана Богдана-Зіновія Хмельницького. Але це не є традиційна біографія. Автор говорить про те, як образ цього козацького ватажка трактувався в українській, польській, російській, єврейській, турецькій і татарській культурах. Показано, як відбувалася міфологізація цього історичного діяча. Також розглядається питання про те, які реальні наслідки мала Хмельниччина для українських земель і для Європи загалом.

Липа К.А., Руденко О.В. Військо Богдана Хмельницького /Катерина Липа, Олекса Руденко. – Київ : Наш час, 2011. – 63 с.

Як виглядало військо Богдана Хмельницького? Чим були озброєні вояки, як одягнені, що їли і де відпочивали? Чим гралися козацькі діти, які плаття носили дружини козаків? Книга дає наочні відповіді на всі ці запитання. За фотографіями доробку учасників військово-історичного руху та музейних експонатів читач має змогу уявити життя наших предків.

Журавльов Д.В. Іван Мазепа: людина,політик, легенда / Денис Журавльов; худож.- оформлювач М.С. Мендор. – Харків : Фоліо, 2020. – 348 с.

Іван Мазепа – одна з тих постатей української історії, життя та вчинки котрих і сьогодні викликають палкі суперечки. Мало кому випала така цікава доля за життя та після смерті. Приятель Петра І, один з перших кавалерів найвищого російського ордену Андрія Первозванного – і борець за інтереси Української козацької держави; будівничий величних соборів – і «Юда», відлучений від церкви, підданий анафемі; блискучий світський кавалер, улюбленець жіноцтва. Той, хто прочитає цю книгу, зможе створити свій власний варіант образу гетьмана Мазепи.

Сас П.М. Петро Конашевич-Сагайдачний: Чесний лицар /Петро Сас. – Київ : Парлам. вид-во, 2020. – 560 с.

У книжці ґрунтовно висвітлено біографію славетного гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного, а також окреслено найважливіші віхи його владного проводу у Війську Запорозькому. Визначено час народження, соціальне походження історичної форми прізвища, розглянуто освіту і виховання,склад родини П. Сагайдачного. Висвітлено його командування козацьким військом під час польсько-московської війни 1617-1618 років. Значну увагу приділено морським битвам Хотинської війни 1621 року, а також її сухопутним операціям.

Орлик Пилип. Конституція, маніфести та літературна спадщина: Вибр. Твори / Пилип Орлик. – Київ : МАУП, 2006. – 736 с.

Книга є першою спробою зібрати політичні, публіцистичні та художні твори одного з найвизначніших суспільних діячів, блискучого поета і творця «Подорожнього діярія» Пилипа Орлика, чия діяльність до встановлення незалежності України піддавалася огуді та замовчуванню. У виданні вміщено в оригіналі та в перекладі сучасною українською мовою дві панегіричні поеми «Алцід російський» та «Гіппомен сарматський», а також знамениту Конституцію 1710 року.