15.09.2021
Поділитись в соцмережах:

«Стоп! Знято! Книги, що ожили на екрані»

(До Дня українського кіно)

Сучасна українська література  - багатожанрова та «багата» на нові талановиті імена, письменники не стоять осторонь  історичних подій та тих суспільних явищ, які є сьогодні. І не дарма багато творів настільки актуальні за тематикою та переживаннями книжкових героїв , що потребують і візуального ряду. Тому, книги, немов оживають на екрані та отримують ще одне яскраве життя.

До вашої уваги добірка екранізацій – від мелодрами до військового детективу, - що не залишать вас байдужими і заохотять прочитати книжку.

Лис В. Століття Якова : роман /Володимир Лис. – Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2010. – 240 с.

Книга розповідає про життя Якова Меха – волинського довгожителя, який став свідком цілого пласту української історії: від часів Російської імперії до гітлерівської Німеччини і розпаду Радянського Союзу. Любов, війна, гріхи і муки совісті – все сплелося в один клубок.

Перший роман в новітній українській історії, який став об’єктом всенародного обговорення. За його мотивами в 2016 році вийшов однойменний міні-серіал. Сценаристом став відомий письменник Андрій Кокотюха.

Кокотюха А. Червоний : роман /Андрій Кокотюха. – Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2018. – 320 с.

Історичний роман про сталінські репресії середини минулого століття вийшов в Україні у 2012 році. Закінчивши книгу, Андрій Кокотюха приступив до написання сценарію. Через п’ять років – на День Незалежності – стартував прокат однойменного історичного бойовика. Фільм взяв участь у відборі кандидатів від України на отримання «Оскара» в категорії «Кращий фільм іноземною мовою».

За сюжетом фільму «Червоний» (реж. Заза Буадзе, 2017) двоє українців – воїн УПА Данило і радянський льотчик Віктор – потрапляють до ГУЛАГу. Там вони проходять крізь пекло та нелюдські умови каторги і, піднявши перше повстання у таборі, Данило намагається вирватися на волю.

Жадан С. Ворошиловград : роман / Сергій Жадан. – Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2015. – 320 с.

За версією конкурсу «Книга року Бі-Бі-Сі» роман став кращою книгою десятиліття!

Пил доріг, іржаві бензоколонки, втомлені автобуси, старі «хрущовки»… Місто, що залишилось десь поза часом. Дивні люди, які займаються дивними справами. Абсурд – та водночас «справжність» існування… Герман повертається до містечка свого дитинства у степах Донбасу, щоб знайти зниклого брата і врятувати його бізнес. Проте реальність виявляється хиткою, майбутнє – невизначеним, а минуле викликає надто гостру ностальгію… Лірична і жорстока, соціальна і метафізична, меланхолійна і реалістична історія, сповнена безмежних просторів, спогадів,

сновидь, мрій, джазу та духу справжньої дружби.

За романом знято художній фільм «Дике поле» (2018) – український драматичний фільм режисера Я. Лодигіна.

Андрухович С. Фелікс Австрія : роман / Софія Андрухович. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2015. – 288 с.

Станіслав кінця ХIХ – початку ХХ століття. Звичайне місто «щасливої Австрії», в якому живуть, страждають, нероздільно закохуються. Захоплюються наукою і шарлатанськими виступами всесвітньо знаних ілюзіоністів, розважаються на балах і карнавалах, ходять на шпацер і ховають таємниці у різьблених комодах. І на тлі епохи, яка для нащадків щораз більше обростатиме міфами про ідилічне життя, - долі двох жінок, що переплелися так тісно, як стовбури дерев – у нерозривному зв’язку, який не дає ні жити, ні дихати, ні залишитися, ні піти.

 Український фільм Христини Сиволап «Віддана» (2020) це романтично-фантазійна стрічка за мотивами роману Софії Андрухович.

Денисенко О. Тарас. Повернення : роман / Олександр Денисенко. – Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2018. – 224 с.

Це історія про найтяжчі часи життя Тараса Шевченка, генія українського народу, яка дає відповідь на запитання: ким насправді був найвеличніший поет України – кам’яним символом чи все ж таки людиною з плоті й крові, котра шукає дружби, розуміння, кохання? Відірваний від рідної землі, приречений на тяжку солдатську службу в Новопетровській фортеці у колонізованих Російською імперією землях Казахстану, на сім років поневірянь та мук. А потім – звільнення. Однак це звільнення стало лише частиною хитрої політичної схеми, у центрі якої опинився Шевченко. Чи міг він знати, навіщо російський цар вертає йому вдавану свободу?

Український історичний фільм «Тарас. Повернення» (2019) режисера Олександра Денисенка про останні три місяці заслання Тараса Шевченка у Новопетровському укріпленні на Мангистау.

Роздобудько І. Ґудзик : психологічна драма / Ірен Роздобудько. – Харків : Фоліо, 2008. – 222 с.

Роман «Ґудзик» у 2005 році отримав першу премію Всеукраїнського конкурсу «Коронація слова». Цей роман має багато сюжетних колізій і героїв. Його часовий простір: від середини 70-х до наших днів, його географія – Київ, українська провінція, Росія, Чорногорія, зрештою – Америка.

Але головна ідея така: велике щастя або велика трагедія може початися з найменшої деталі, з гудзика, який так легко загубити, а потім шукати все життя… Це роман про любов, вірність. Зраду. Про те, що ніколи не варто оглядатися назад, а цінувати те, що існує поруч із тобою – сьогодні і назавжди. Мелодрама «Ґудзик» - історія кохання, що розтягнулася на довгі роки і ніяк не відпускає героїв. Нероздільні почуття, випадкові зустрічі, трагічні події – усе це тут.

Фільм «Ґудзик» вийшов у прокат у 2008 році, режисер стрічки – В. Тихий.

Шкляр В. Залишенець. Чорний ворон : роман / Василь Шкляр. – Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2011. – 384 с.

Їх називали бандитами, розбійниками, головорізами й навіть у прокльонах-анафемах забороняли згадувати їхні імена. Щоб вбити у пам’яті упокореної маси ту ідею, за яку повстанці жертвували свої молоді життя. Авжеж, вони стріляли, вішали, палили, нищили - але кого? На їхньому бойовому чорному прапорі напис: «Воля України, або смерть». Вони не вийшли з лісу навіть тоді, коли навкруги запанувала чужа влада і вже не було надії на визволення. Вони – залишенці – обрали собі смерть.

Художній фільм «Чорний ворон» (реж. Т. Ткаченко, 2019) – це історична драма за романом-бестселером Василя Шкляра.

Олендій Л. Гніздо горлиці : роман / Леся Олендій. – Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2017. – 240 с.

Зворушлива історія смутку та кохання, заснована на реальних подіях. Два роки далеко від рідного дому. Подвійне життя і одна правда – мовчазна правда українки в Генуї, чужинки на чужій землі… Тут балом заправляють гроші. Її кохання набуло обрисів трикутника. Її скарб – неконвертована валюта жінки при надії.

За книгою створений однойменний фільм (реж. Т.Ткаченко), що отримав відзнаку «Найкращий український повнометражний фільм» на Одеському кінофестивалі влітку 2016 року. Історії тисяч заробітчанок – у долі сорокарічної Дарини, яка повертається з Італії до рідного села на Буковині…

Дзюба С., Кірсанов А. Позивний «Бандерас» : роман / Сергій Дзюба. Анатолій Кірсанов. – Київ : Фабула, 2018. – 240 с.

Справжній військовий бойовик, заснований на реальних подіях. У зоні АТО у вересні 2014 року за «наводкою» диверсанта скоєно теракт – сепаратисти знищили маршрутку, загинуло дванадцятеро дорослих і дитина. Стає відомо, що інформатор ворога – службовець української армії. Розпочинається операція зі знешкодження диверсанта, здійснення якої доручають групі контррозвідників на чолі з капітаном Антоном Саєнком.

На основі твору знято військову кінодраму з елементами детективу. Фільм знято у 2018 році, режисер Заза Буадзе.