Історія християнської церкви в Україні

28.07.2021
Поділитись в соцмережах:

Історія християнської церкви в Україні

 Християнство є однією з найпоширеніших релігій світу. Це — друга за часом виникнення (після буддизму) світова релігія, яка охоплює три головні напрями — православ’я, католицизм, протестантизм. Виникло християнство в І ст. н. е. серед іудеїв Палестини і незабаром поширилося на всю територію Римської імперії.

На українських землях християнство утверджувалося протягом багатьох століть. Це був тривалий процес, що зазнав впливу різноманітних чинників: ідеологічних, політичних, духовно-культурних. 

Прийняття християнства як офіційної релігії наприкінці І тис. принесло Київській Русі неабиякі зовнішньополітичні здобутки. Вона прилучалася до кола цивілізованих держав, позбавлялася статусу «варварської» країни. Такі чинники, як універсалізм християнства, освячення ним централізованої монархічної влади, здатні були сприяти подоланню міжплемінних чвар серед східних слов’ян-русичів, консолідації давньоруської народності, зміцненню централізованої ранньофеодальної держави з центром у Києві. Мабуть, тому необхідність християнізації усвідомила передовсім правляча еліта — представники князівської влади.

Хрещення сприяло об’єднанню Русі в єдину феодальну державу, дало поштовх розвиткові економіки, освіти, духовності й культури. Русь зрівнялася з монотеїстичними державами в цивілізованому світі, зріс її міжнародний авторитет. 

До Дня Хрещення Київської Русі-України, який щорічно відзначається 28 липня, у день пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира, представляємо добірку книг, що розкривають історію розвитку та становлення християнства в Україні.

Брати Капранови Історія нашої Церкви / Брати Капранови. – Київ : Гамазин, 2018. – 80 с. : іл.

Усі ми знаємо, що Володимир хрестив Київ. Але звідки тоді взявся Московський Патріархат і що він робить в Україні? Хто такі греко-католики, і чим вони відрізняються від католиків? Звідки в нас протестанти і старообрядця?

Брати Капранови знамениті своїм вмінням розповідати просто і цікаво про найскладніші речі. Тому з цієї тоненької книжечки ви довідаєтеся не лише про карколомні пригоди, таємні змови та підступні інтриги, які супроводжували розвиток Української Церкви, але й дізнаєтеся про те, хто навчив Україну читати, друкувати книжки та завів у нас бібліотеки, хто склав першу абетку та привіз до Києва перший телескоп, чому в ук4раїнських храмах так гарно співають – і багато іншого, прецікавого та надзвичайно потрібного кожному українцю.

О. Федорів Ю. Історія церкви в Україні : навч. вид-ня : репринт. вид-ня / о. Юрій Федорів. - Львів : Видавничий відділ «Свічадо», 2001. – 362 с.

Кажуть люди, що історія – це учителька життя, що по історії пізнаємо помилки й добрі діла, чесноти і пороки народу. Якщо це правда, то історія Церкви даного народу дає для самопізнання пребагатий матеріал. Вона, може навіть більше, як світська історія, віднотовує глибокі переживання народу, його пристрасті, його хвилювання, його запал у боротьбі. З церковної історії пізнаємо, не менше, як зі світської, свої хиби і свої чесноти, пізнаємо, що причинилося до добра і національної культури, а що приносило нещастя і занепад, словом, що було добре, а що недобре.

О. Юрій Федорів подає історію становлення Церкви в Україні від початків християнства до І пол. ХХ ст.

Історія Української Православної Церкви / Дмитро Гордієнко, Віталій Клос, Юрій Мицик, Ірина Преловська. – Харків : Фоліо, 2019. – 244 с. : іл. – (Великий наук. проект).

У виданні подається історія Української Православної Церкви з часів напівлегендарної проповіді апостола Андрія Первозваного на берегах Чорного моря й Дніпра та хрещення Київської Руси князем Володимиром Великим до сьогодення, коли вирішилося важливе для духовності нашого народу питання про незалежну Українську Церкву.

Автори книги, українські історики й богослови, використовуючи історичні та церковні документи різних часів, доводять правомірність надання Томосу Українській Православній Церкві Вселенською (Константинопольською) Патріархією, яка є Церков’ю-Матір’ю Української Церкви..

Особлива увага приділяється ролі Церкви у боротьбі за державну незалежність України, а також розповідається про видатних діячів Української Церкви, які зробили неоціненний внесок у розвиток самосвідомості українців.

Новак О. Християнство в Україні : Нариси / Олекса Новак. – Рівне : «Ліста-М», 2003. – 504 с.

«Християнство в Україні» - це до певної міри, нове, викликане сучасними політичними реаліями в країні, релігійне світобачення основних історичних, обрядових і науково-естетичних віх християнства в Україні. Аналізується сучасна міжконфесійна ситуація в нашій державі.

Огієнко І. Українська церква : Нариси з історії Української православної церкви : у 2 т. Т. 1-2. – Київ : Україна, 1993. – 284 с.

У книзі видатного українського вченого і церковного діяча І.І. Огієнка (1882-1972) на основі численних історичних джерел розповідається про поширення християнства в Київській Русі, виникнення Української православної церкви, її боротьба за незалежність від Російської, визначну роль у розвиткові духовної культури українського народу.

Ідея Помісної Православної Церкви в Україні у ХХ ст.: історичний, канонічний і богословський аспект : Зб. матеріалів Міжн. наук.-практ. конференції, присвяченої 90-річчю першого та 70-річчю другого відродження Української Автокефальної Православної Церкви. – Луцьк : ПрАТ «Волинська обласна друкарня», 2011. – 264 с.

У доповідях і повідомленнях науковців, богословів, філософів, істориків, і молодих дослідників розглядаються різноманітні аспекти історії першого та другого відродження Української Автокефальної Православної Церкви, її впливу на сучасний стан і проблеми утвердження Помісної Православної Церкви в Україні.

Окремі наукові розвідки присвячено видатним діячам першого та другого відродження УАПЦ, показано роль церковно-духовних періодичних видань в дерусифікації церковного життя, висвітлено проблеми взаємовідносин церкви й держави, а також між Українською Автокефальною Православною Церквою та Автономною Православною Церквою на різних історичних етапах.

Лотоцький О. Автокефалія : репринт. вид-ня : у 2 т. Т. 2 / Олександр Лотоцький. – Київ : АТ «Книга», 1999. – 146 с.

Нарис історії української церкви від початку християнства на території України до початку ХХ ст.

Щоткіна К. Хроніки Томосу / Катерина Щоткіна. – Харків : Віват, 2019. – 304 с. – (Історія та політика).

У книжці наведено відомості про виникнення, формування і становлення української церкви, висвітлено гострі питання, що назрівали протягом століть: еволюції та незалежності української кафедри, втрачених і збережених традицій, зв’язку політичних і церковних векторів розвитку нації; пояснено причини і приховані особливості процесу здобуття Україною автокефалії; розглянуто перспективи майбутнього української нації й держави.

Рожко В. Є. Українське православне церковне мистецтво Волині (IX—XX ст.) : Історично- краєзнавчий нарис / Володимир Рожко. – Луцьк : Волинська обласна друкарня, 2006. - 400 с.

Історико-краєзнавчий нарис «Українське православне церковне мистецтво Волині (IX—XX ст.)» - чергове наукове дослідження автора з історії святого українського православ’я на історичній Волині.

Володимир Рожко - історик-архівіст. Закінчив Ківерцівську СПІ № 1, історичний факультет Луцького педінституту імені Лесі Українки, Волинську Духовну семінарію з відзнакою. Дійсний член Інституту дослідів Волині у Вінніпезі (Канада) та його представник в Україні, почесний професор Волинського державного університету імені Лесі Українки, учасник дисидентського руху на Волині в 60-80-х рр. XX ст.

Нове дослідження — перша праця з історії українського православного церковного мистецтва історичної Волині, важливий внесок у скарбницю волинезнавчої науки.

 

Теодорович М. Історико-статистичний опис церков і приходів Волинської Єпархії : препринт. вид-ня : Т.2 / Микола Теодорович. – Рівне : Видання Рівненської єпархії Української Православної Церкви, 2011. – 698 с. – (Старожитності Волині).

 

Волинь (Ровенський, Дубенський, Острізький повіти) в описі міст, містечок і селищ в церковно-історичному, географічному, етнографічному, археологічному і ін. відношеннях.