«Секрети сімейного щастя»

12.05.2021
Поділитись в соцмережах:

«Секрети сімейного щастя»

(Родинні цінності у художній літературі)

Споконвіку українці поважають і цінують свою родину, сімейні звичаї та традиції. Як дерево тримається на корені, так і кожна сім’я тримається на найстарших її членах, бо саме вони мають великий життєвий досвід і допомагають молодшим.

Сім’я – це тепло та затишок, спокій і мир. І для того, щоб це зберегти – потрібна велика спільна праця. Родина завжди була однією з важливих та актуальних тем, яка хвилює письменників. Життя книжкових героїв нагадує нам про важливість сімейних стосунків. В книгах кожен з нас знайде джерело натхнення, нескінченне щастя любові, відданості, турботи і взаєморозуміння, яке так необхідне у кожній родині.

Скуратівський В. Мамина молитва :Повісті. Новели. Есеї./ Василь Скуратівський. -  Київ : ТОВ «Видавництво Гетьман», 2013. – 504 с.

«Мамина молитва» - книга прози Василя Скуратівського. Це гімн материнству. Головною темою усіх вміщених у збірці оповідей є гірка доля жінок, переважно вдів повоєнного села. Герої повістей, а також новел та есеїв – реальні прототипи людей, котрі вистраждали пекельні муки радянської епохи. Попри увесь трагізм, який випав на долю людей, просвічується вогник доброти й величі нашого народу

Лис В. Стара холера: роман / Володимир Лис. – Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2018. – 272 с.

Володимир Лис – відомий український прозаїк і драматург. Його називають справжнім народним письменником і феноменом сучасності. Має титул «Золотий письменник України».

Єва була найвродливішою дівчиною в селі, але чоловік, якого вона покохала на все життя, одружився з її сестрою Павлиною. Єва поламала їхній щасливий шлюб… А на старість лишилася самотньою. Як і Адам, що все життя до нестями любив чужу дружину. Друзі Адама, колишні хулігани та відчайдухи, «дідусі-розбійники», вирішують одружити цих двох. Та як звести упертих самітників? Тим часом у великому місті Ліза, онука Павлини, будує своє життя разом із коханим Степаном. Однак, здається, вона втрапила у велику халепу… І тепер спалахне боротьба двох молодих за своє щастя, і несподівано в цю боротьбу втрутяться не такі вже й прості діди з поліського села…

Таран Л. Яблуня / Автор-упорядник Людмила Таран. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2019. - 176 с.

«Яблуня» - книжка-діалог, у якій відомі в Україні й за кордоном жінки-мами і доньки – говорять про важливі моменти, згадують знакових людей та події, що залишили слід у житті. Це – інтригуючі сюжети, які дивовижним чином перегукуються між собою, як і самі долі матерів : особисте постає свідченням епохи. Оксана Забужко, Наталка Білоцерківець, Софія Майданська, Богдана Павличко та Мар’яна Савка розповідають про найрідніших, котрі суттєво вплинули на їхнє життя і творчість.

Захарченко О. Третя кабінка – Лос-Анджелос : роман / Олена Захарченко. – Київ : Нора-Друк, 2018. – 240 с.

Це добра родинна сага. Почалося все з альбому малюнків. Героїня цієї книжки знала, що альбом, мальований загиблим у тюрмах НКВС бабусиним братом, безслідно зник. Коли він раптом потрапляє їй до рук, за дивних обставин, виникає багато питань. Хто зберігав його досі? Хто ці люди, що намальовані в альбомі? Кожна відповідь ставить нові запитання і відкриває нові таємниці.  Розкуркулення 20-років, розстріли і арешти «ворогів народу» в 1934-39, українсько-польська різанина 1943, прихід «совітів» на Західну Україну, війна, табори військовополонених, втеча слідом за німцями на Захід, переслідування КДБ у 70-х роках, еміграція – це історія членів однієї української родини на тлі історії України ХХ століття.

Мастєрова В. Суча дочка : роман / Валентина Мастєрова ; передм. О. Сизоненка. – Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля»,2015. – 240 с.

Це історія про те, якою цнотливо-чистою може бути жіноча душа. Дві дівчини. Дві долі. Який сором для дівчини – повернутися додому з байстрям! Люба, яка народила позашлюбну дитину – і кинула напризволяще. Олена – та, хто прихистила немовлятко та назвала його своїм, заради чужого сина пожертвувавши добрим ім’ям і жіночим щастям… Попереду в неї – осуд односельців, життя матері-одиначки та роки самотності. Чи подарує їй доля бодай крихту щастя та зустріч із тим, єдиним? Пронизлива драматична історія, яка бентежить і змушує замислитися над цінностями, що непідвладні часу…

Дашвар Л. Мати все : роман / Люко Дашвар ; передм. О. Герасим’юк. – Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2010. – 336 с.

Книги Люко Дашвар дуже популярні в Україні. Вона – авторка творів, які здобувають премії та дипломи престижних літературних конкурсів : «Коронація слова», «Книга року»…

Здавалося б, професорській доньці Лідочці Вербицькій пощастило : турботлива мама, коханий чоловік, гарна квартира, грошей вдосталь, - якби не таємниця… Вона дізнається, що забите сільське дівча, куплене для сексуальних утіх її брата Платона, - не єдина маріонетка в руках їхньої матері! Підступ і брехня – ось на чому мати побудувала свою родинну ідилію! Але власного щастя Ліда зречеться сама… Мати все – і все втратити!

Луценко З. Необдумана Міловиця : роман / Зінаїда Луценко ; передм. Т. Трофименко. – Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2012. – 240 с.

Це проста і щира історія про нас усіх, про наших батьків, бабусь і дідусів, жива історія, яку треба знати, щоб ніколи не повторити. У день свого весілля Міловиця не квітчасту, бо ж молодиця, хустку знесла на чоло, а терновий вінець, родове прокляття. І не зурочили молоду, а одну-єдину ніч переночувала з нареченим, проплакала. Кохала іншого, до нього й утекла, від нього народила сімох дітей. Та чи зраділи зрадниці в батьківській хаті? І чи стане сили пережити голодомор і війну, яких вже не відвернути?

Луценко З. Маринчина лялька : роман / Зінаїда Луценко. – Харків : Фоліо, 2016. – 314 с. – (Укр. жіноча проза).

Присвячується усім дітям, що виросли без батька. Неймовірно захоплива історія, що продовжує розповідь про долю героїв роману «Необдумана Міловиця». Минав останній рік війни, коли Маринка народила наймолодшу свою дитину. Її чоловік у цей час помер у шпиталі біля Кенігсберга. Але для Миросі це був початок її життя. Країна,у якій вона жила, також тільки починала відроджуватися після розрухи…

Матіос М. Букова земля : роман- панорама завдовжки у 225 років. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2020, вид. 5-те. – 928 с.

Довгоочікуваний новий роман провідної української письменниці Марії Матіос « Букова земля» - це пронизлива, глибока і зухвала сага завдовжки у 225 років, пропущена через перехресні історії п’яти родин різного суспільного рівня і статусу, а також історичних персонажів, так чи інакше пов’язаних з Буковиною. Землероби, скотарі, воїни, посли і міністри постають повноправними творцями не лише приватної, а й загальноєвропейської історії. Недаремно авторка означила жанр свого твору як роман-панорама. Географія його подій простягається від крихітного буковинського хутора Сірук – до Відня, Берліна, Бухареста, Москви і Берна. А обрамленням цього класичного роману виступає особливий сюжет зі Станиці Луганської літа 2014 року. І як завжди у книжках Марії Матіос, окремим персонажем є мова з її неповторною лексичною розкішшю і гуцульським чаром.

Бакман Ф. Моя бабуся просить їй вибачити : роман / Фредрік Бакман; пер. з англ. Ольги Захарченко.- Київ: Книголав, 2020. – 416 с. (Серія «Полиця бестселер»).

Фредрік Бакман – шведський блогер, журналіст і письменник. Його романи «Чоловік на ім’я Уве»,»Моя бабуся просить їй вибачити», та «Брітт-Марі була тут» перекладені двадцятьма п’ятьма мовами світу. Це – книги-бестселери.  Ельзі – сім, і вона не така,як інші. Її Бабуні – сімдесят сім, і вона неймовірно шалена – якщо вважати шаленством, наприклад, стояння на балконі й обстрілювання перехожих із рушниці для пейнтболу. А ще бабуся для Ельзи найкращий і єдиний друг. Щоночі Ельза ховається від світу в бабусиних історіях про Країну Спросоння та Королівство Міамас, де ніхто не мусить бути «нормальним». Та коли Бабуня помирає й залишається жити лише в листах, написаних до тих, перед ким вона відчувала провину, - ось тоді й починається найбільша Ельзина пригода… Це книжка про життя : сумне й смішне, болісне й захопливе водночас, а також про одне з найважливіших прав людини – право бути інакшим.