Віртуальна виставка «Героїка Крут»

28.01.2021
Поділитись в соцмережах:

Віртуальна виставка «Героїка Крут»

 

Від трагічних подій, які відбулись наприкінці січня 1918 року, нас відділяє більше сотні років. Здавалось би, ціла ріка часу минула, Україна зазнала значних змін і багатьох потрясінь значно більших, аніж те дрібне протистояння юних патріотів України і більшовиків. Чому ж ми знову й знову повертаємося у згадках до бою під Крутами, чим він є для незалежної України?

На початку 1920-х років минулого століття студентство започаткувало всенародний культ Героїв Крут. У крутянському чині воно вбачало не трагедію трьох сотень юнацьких життів, а акт віднови цілої нації у змаганні за Незалежність. Крути не стали річницею поминок, а джерелом натхнення у поході до волі. Культ героїв Крут  - це щоденний героїзм, щоденне бажання знаннями, серцем і душею бути будівничим своєї держави.

Крути : Збірка у пам’ять героїв Крут / упоряд. О. Зінкевич, Н. Зінкевич. – Київ : Смолоскип, 2008. – 422 с.

29 січня 1918 року відбулася надзвичайно трагічна подія в українській історії – бій під Крутами. Уряд УНР, опинившись без війська, кинув на протистояння з російською армією, що йшла на Київ, кілька сотень погано озброєних українських студентів та гімназистів. Майже всі вони полягли у нерівному бою. Цей бій отримав величезне символічне значення – і саме його намагалися розкрити упорядники цієї книги.

До збірки «Крути» увійшли історичні матеріали та статті, в яких розкривається хід та причини трагедії, художні твори й насамперед – публіцистика різних часів. Найцінніша частина книги – спогади нечисленних учасників бою, яким вдалося вижити.

Багато матеріалів, узятих із важкодоступних діаспорних видань, публікуються в Україні вперше.

Крути. Січень 1918 року: док., матеріали, дослідж., кіносценарій / Іст.-культурол. т-во «Герої Крут» ; упоряд. Я. Гаврилюк. – Київ : Вид. центр «Просвіта», 2008. – 840 с.: іл.

До книги увійшли невідомі і маловідомі документи, матеріали, свідчення, спогади учасників бою під Крутами 29 січня 1918 року. Зміст архівних матеріалів підсилюють статті і виступи С.Єфремова, Д.Дорошенка, М.Грушевського, Є.Маланюка, Людмили Старицької-Черняхівської та інших видатних особистостей доби Української революції 1917-1921 рр.

Сорока Ю.В. Бій під Крутами / Ю.В. Сорока. – Київ : Золоті Ворота, 2013. – 120 с.

29 січня 1918 року поблизу селища Крути на відстані 130 км від Києва відбувся жорстокий, нерівний бій між чотиритисячним військом більшовиків та трьомастами українськими юнкерами, студентами і гімназистами, що обороняли підступи до Києва. Більшість юнаків не мали ніякої військової підготовки, були погано озброєні, але стояли на смерть.

В книзі зібрані різноманітні інформативні джерела, спогади очевидців і судження історіографів.

Героїка трагедії Крут / упоряд. В. Сергійчук. – Київ : Україна, 2008. – 464 с.

У спогадах учасників бою під Крутами, що відбувся 29 січня 1918 року, роздумах сучасників поетичним і публіцистичним словом на тлі для нас трагічних суспільно-політичних воєнних подій осмислюється героїка подвигу юнаків України в ім’я своєї Вітчизни. Видання, матеріали якого подаються, як правило, в оригіналі, друковане раніше тільки в еміграції й не скрізь містить повні імена авторів.

Куць М.М. Крути : поема, поезії, переклади / М.М. Куць. – Київ : Вид-во Харитоненка, 2004. – 320 с.

До нової книжки поета Миколи Куця увійшли поема «Крути» про героїчну загибель юнаків у бою під Крутами в кінці січня 1918 року, дві добірки поезій, об’єднаних загальною темою осінніх мотивів та деякі переклади.

Україна крізь віки : в 15 т. Т. 10. Українські визвольні змагання 1917-1921 рр. – Київ : Видавничий дім «Альтернатива», 1999. – 320 с.

Знову й знову привертають суспільну увагу, розбурхують уяву, хвилюють, викликають палкі суперечки, а іноді й гострі дебати події Української революції 1917-1921 рр. – одного із найдраматичніших періодів вітчизняної історії, які дають сприятливу можливість мільйонам громадян сучасної України дізнатися, як минулі покоління нашого народу виборювали незалежність своїй Батьківщині, склавши на вівтар її прийдешньої свободи незлічені жертви.

Литвин В.М. Історія України : в 3 т. Т. 3. Новітній час (1914-2004) / В.Л. Литвин. – Київ : Видавничий дім «Альтернатива», 2005. – 832 с.

Третій том розповідає про події ХХ століття. Це найбільш трагічне століття у понад тисячолітній історії української держави. Разом з тим це найбільш славне століття вітчизняної історії. У ХХ столітті вперше після середньовічної епохи український народ вагомо та зримо увійшов в європейський і світовий історичний процес. Він об’єднав переважну частину своїх первинних і колонізованих земель в єдиній державі, здобув державну незалежність.

Кульчицький С.В. Історія України : довід. для абітурієнтів та школярів / С.В. Кульчицький, Ю.А. Мицик, В.С. Власов. – Київ : Літера ЛТД, 2008. – 528 с.

У довіднику висвітлено історію України від найдавніших часів до сьогодення з позицій сучасної історичної науки. Структура видання поєднує високу інформативність із простотою, логічністю й дохідливістю викладу. Основний текст поділено на підрозділи, кожний з яких являє собою самостійний пункт плану. Завершують розділ поняття та терміни відповідного періоду.