«Свідчення тих, хто вижив»

27.01.2021
Поділитись в соцмережах:

  

   «Свідчення тих, хто вижив»

    (Художня література про Голокост)

27 січня у світі відзначають Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту – масового знищення євреїв під час Другої світової війни. Як не забути цю трагедію, як передати пам'ять про Голокост нинішньому і прийдешнім поколінням? Пам’ять про це має бути дієвою. Ще живі люди, які пережили ті часи, і ще можна розшукувати братські могили загиблих, записувати та досліджувати спогади та свідчення. Голокост –трагедія про яку людство ніколи не повинно забувати, аби вона ніколи більше не повторилася.

Кузнєцов Анатолій. Бабин Яр : роман – документ /Анатолій Кузнєцов ; пер з рос. С. Батурін – К. : «Саміт – Книга», 2009. – 368 с.

Осінь 1941 - го року. Київ. Тисячі людей гітлерівці ведуть на смерть. Книга Анатолія Кузнецова – це розповідь про страшні розстріли євреїв в окупованому місті. Автор, тоді ще 12 – річний хлопчик, став свідком масового знищення беззахисних жінок, дітей, чоловіків, літніх людей…Бабин Яр неможливо забути та неможливо усвідомити до кінця. Але необхідно знати і пам’ятати про те, що сталося у 1941-1943 роках у Києві.

Вперше роман опубліковано у середині 60 -х років минулого століття. Та тодішня цензура безжально скоротила книгу. Повна версія роману дійшла до читача лише в наш час.

Пахомова Тетяна. Я, ти і наш мальований і немальований Бог : роман / Тетяна Пахомова. – Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2016. – 192 с.

Синьоока Міра мало схожа на інших членів великої та дружної єврейської родини. Коли у гамірний багатонаціональний Львівський Вавилон прийшла нацистська чума, ці сині очі врятували дівчинці життя. Вона дивовижно схожа на померлу доньку дорожнього майстра, і той допомагає втекти їй, її матері й брату. Дев’ятсот довгих днів Степан з дружиною Марією ховатиме їх у підвалі від сусідів і поліцаїв. Хатка на краю села, між кладовищем та церквою, стане хитким містком між життям і смертю для двох родин, що молитимуть у єдиного милосердного Бога про порятунок…                                                                                                                                                              

Зузак Маркус. Крадійка книжок : роман / Маркус Зузак ; пер. з англ. Наталія Гоїн. – Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2017. – 416 с. : іл.

Болючі спогади своїх батьків-емігрантів про такі несумісні речі, як дитинство, війна й Голокост, сучасний австралійський письменник Маркус Зузак поклав в основу історії про маленьку дівчинку Лізель Мемінгер, яка в страшні роки Другої світової, навчившись читати за посібником гробаря, збагнула силу Слів і, втративши все інше, вижила – завдяки лише цій силі.

Келлі Марта. Бузкові дівчата : роман / Марта Келлі ;  пер. з англ. В. Горбатько. – К. : Нора – Друк, 2017. – 544 с.

Кароліна Феррідей працює у Французькому консульстві у Нью-Йорку. Але її життя кардинально змінюється, коли гітлерівська армія вторгається до Польщі у вересні 1939 року, а невдовзі у 1940 році окуповує Францію. Польська дівчина Кася Кужмерик розуміє, що її безтурботна молодість закінчилася, коли, після окупації Польщі нацистами, починає виконувати доручення підпільного руху опору. Для амбітної молодої німецької лікарки Герти Оберхойзер оголошення про роботу у перевиховному жіночому таборі здається квитком у нові професійні сфери. Але вона опиняється в пастці нацистського концтабору і стає однією з лікарів-злочинців, що робили досліди над живими людьми.

Життя цих трьох жінок неймовірним чином перетинається.

Джон Бойн. Хлопчик у смугастій піжамі : роман / Бойн Джон ; пер. з англ. Віктора Шовкуна. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2018. -192 с.

Дев’ятирічний Бруно разом із сім’єю переїжджає зі свого комфортного будинку в Берліні до нового дому у загадковому місці Геть-Звідси, де його батька призначають комендантом концтабору. Випадково він знайомиться з єврейським хлопчиком Шмулем, маленьким в’язнем. Між ними зароджується справжня дружба, яку однак, розділяє колючий дріт.

До чого можуть призвести різні погляди на світ, дивна логіка дорослих, а також сила долі й божевілля випадку? Про це і навіть більше розповідає ця дивовижна книжка.

Кініллі Томас. Список Шиндлера : роман / Томас Кініллі ; пер. з англ. Ганна Яновська. – Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2015. – 432 с.

Роман австралійського письменника Томаса Кініллі про Голокост. Книга базується на частково- історичних подіях та розповідає історію Оскара Шиндлера, члена нацистської партії, що перетворився на свого роду героя, який врятував життя 1300 євреїв, визволивши їх з концентраційних таборів Польщі та Німеччини. Ця книга про страшну силу війни та непереможний людський дух, сильніший за неї. Книга про людину, яка здійснила неможливе.

За мотивами книги знято однойменний фільм.

Гоби Валентина. Детская комната : роман / Влентина Гоби ; пер. з фр. О. Бугайцовой. –  Харьков : Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга», 2016. -224 с.

Трагічна та життєствердна історія боротьби молодої матері проти фабрики смерті, концтабору Равенсбрюк. Боротьби за кожну краплю молока, за ложечку дитячого харчування від «Червоного Хреста», котрим гестапівці годують кошенят, за вкрадений шматок вугілля, аби хоч трохи обігріти «дитячу кімнату» - барак в «пеклі для жінок», де народжуються, щоби померти.

Чи є у світі щось сильніше за материнську любов? Із 522 дітей, народжених у концентраційному таборі Равенсбрюк, було врятовано 35…

Чемерис Валентин. Амазонка : повість із життя Оленки Шовгенової, яка стала Оленою Телігою ; Київ - Соловки / Валентин Чемерис. – Харків : ЛА «Час читати», 2016. – 507 с.

Що спонукало Олену Телігу, героїню повісті «Амазонка», вишукану красуню – аристократку, не менш прекрасну поетесу, яку називали новітньою Лесею Українкою, ступити на кривавий шлях боротьби за визволення Батьківщини? Письменник зображує жінку, що вміє і страждати, і радіти, і бути ніжною, але коли перед нею ворог – стає хороброю і незламною. Такою й зустріла Олена свою смерть у горезвісному Бабиному Яру в Києві в лютому 1942 року, де її, патріотку, члена ОУН, розстріляли німецькі фашисти.

Фінк Іда. Подорож : роман / Іда Фінк ; пер. з пол. Наталка Римська. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2017. -256 с.

Ця історія могла би бути документальною, але чи є вона такою, чи ні – це нічого не міняє для книги Іди Фінк. Ідеться тут про типову єврейську подорож на межі життя і смерті – подорож позачасову, але водночас детально конкретизовану в добі Другої світової. Проте ця типовість – моторошна, бо подано її засобами підкреслено спокійного « пост монологу» однієї з дівчат – сестер, котрі переживши карколомні й виснажливі перипетії арештів, примусових робіт, маскувань, переслідувань і втеч у нацистській Німеччині, все – таки витримали і вижили.

Роне Тетяна, де. Ключ Сари. Сусід : романи /Тетяна де Роне ; пер. з англ. А. Михайлов. – Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2012. - 528 с.

До рук журналістки Джулії потрапляє щоденник з приголомшливими подробицями загибелі однієї родини : рятуючи чотирирічного сина від арешту. Батьки замикають його в шафі… Старша дочка Сара, яка дивом уникла смерті, не розлучається з ключем від заповітної шафи і нарешті опиняється вдома…