«Де я, там і буде вітчизна – і вітчизна в мені ще колись упізнає себе.»

17.09.2020
Поділитись в соцмережах:

«Де я, там і буде вітчизна – і вітчизна в мені ще колись упізнає себе.»

(60 років від дня народження Оксани Забужко)

 

19 вересня Оксані Забужко – одній з найпопулярніших письменниць сучасної України  - виповнюється 60!

Вона вважає, що книги потрібно читати для того, аби розуміти життя. Хоча б трішки. Та радить не витрачати час на книги, які погано написані. Вона – природжений оратор: говорить так, як і пише, чеканячи кожне слово. Але слово знаної інтелектуалки Оксани Забужко – відомого у світі прозаїка, поетеси, літературознавиці і громадської діячки – завжди дуже влучне, виважене, співзвучне з думкою народу і навіть пророче.

У її творчому доробку – збірки пронизливо ліричних поезій, повістей , оповідань, літературознавчі праці. І романи, які принесли світове визнання –«Польові дослідження з українського сексу»(1996) та «Музей покинутих секретів»(2009).

Творчість письменниці надихає багатьох митців.

 Так, 1998 року композитор В.Балей написав монооперу для меццо-сопрано та камерного ансамблю «Клітемнестра» за поемою О. Забужко(США).

2001 року режисер О. Чепелик зняла фільм «Хроніки від Фортенбраса» за есеїстикою О. Забужко.

За творами письменниці були поставлені вистави у Нью-Йоркському театрі La MaMa, Варшавському театрі Polonia, Київському центрі театрального мистецтва ім. Л. Курбаса, Чернівецькому музично-драматичному театрі ім. О. Кобилянської, Празькому MeetFactory та ін.

2012 року дует «Тельнюк: Сестри» презентував програму «Дорога зі скла», до якої ввійшли пісні на вірші О.Забужко.

Вона-лауреатка багатьох літературних премій. Нагороджена орденом княгині Ольги III ст.(2009).

Кожна нова книга Оксани Забужко-це явище в українській літературі. У неї розумний, мислячий читач. Її книги для всіх, хто має смак до вдумливого читання.

Забужко Оксана. Тут могла б бути ваша реклама: збірка / Оксана Забужко.- Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2014. – 320 с.

 

У нову книжку відомої української письменниці вміщено популярний роман «Польові дослідження з українського сексу», що вже став сучасною класикою (це 12-те його перевидання), та вибрані оповідання 1981-2013 років, частина яких друкується вперше.

Забужко Оксана. Вірші: 1980-2013. / Оксана Забужко.- Київ : КОМОРА, 2013. – 304 с.

 

Цей том вибраних віршів української поетеси містить найкраще з її доробку за 1980-2013 роки. Крім текстів, опублікованих у збірках «Травневий іній» (1985), «Диригент останньої свічки» (1990), «Автостоп» (1994), «Новий закон Архімеда» (2000), «Друга спроба» (2009), до цього видання увійшли вибрані поетичні переклади різних років (з Р.М.Рільке, Сільвії Плат, Ч.Мілоша, Й.Бродського та ін.), а також нові вірші, які друкуються вперше.

Забужко Оксана. З мапи книг і людей: збірка есеїстики / Оксана Забужко.- Meridian Czernowitz.- Кам’янець-Подільський: ТОВ «Друкарня Рута», 2012.- 376 с.

 

Нову книжку відомої письменниці складають вибрані есе з доробку останніх дванадцяти років, об’єднані темою культурного простору довкола нас. На «мапі» Оксани Забужко позначено книжки, людей, місця, міста, фільми, вистави, які  - з-поміж інших,- мали формативний вплив на долю авторки і які одночасно можуть слугувати своєрідним культурним маркером для збірного портрета сучасного українського інтелектуала. Розповідь від першої особи, тонко переплетений жанровий мікст мемуару, рецензії, біографії, філософського роздуму та культурологічної розвідки зроблять цю книжку привабливою для всіх, хто має смак до вдумливого читання.

Забужко Оксана. Філософія української ідеї та європейський контекст: франківський період. / Оксана Забужко.- Київ : Факт, 2006.- 156 с.

 

Це перша праця, в якій філософія національної ідеї розглядається як самостійна інтелектуальна течія, що сягає далеко за межі політології – до питань про сутність і сенс національного буття. На широкому історико-культурному матеріалі автор досліджує місце цієї течії в європейській – і, спеціально, українській – свідомості новітнього часу (ХІХ – поч.ХХ ст.). Окремий розділ присвячено національно- екзистенційним пошукам І.Франка, в чиїй особі сконцентровано духовний досвід переломового для долі національної культури покоління української інтелігенції.

Забужко Оксана. І знов я влізаю в танк… Вибрані тексти 2012-2016: Статті, есе, інтерв’ю, спогади. / Оксана Забужко. – Київ : КОМОРА, 2016.- 416 с.

 

Нова збірка актуальної публіцистики відомої письменниці – це книга для тих, хто не уникає чесних відповідей на нагальні питання і переймається викликами, які ставить перед українцями сьогодення. Тут ідеться про химери «поневоленого розуму» та про нові маски й форми, яких набуває в епоху мас-медіа давня війна, про пошук героїв, про знакові постаті й тексти, а зрештою про те, як гідність і спротив нав’язаним правилам гри дають нову надію європейській цивілізації. Це ексклюзивний репортаж із гарячих точок інформаційного фронту, де триває боротьба з забуттям і байдужістю, які мало не коштували нам держави.

Забужко Оксана. Музей покинутих секретів: Роман. Вид. 2-ге, доп. / Оксана Забужко.- Київ: Факт, 2009.- 832 с.

 

Роман Оксани Забужко, над яким письменниця працювала багато років, перші критики встигли назвати шедевром, а авторку порівняти з Достоєвським і Томасом Манном. Це - сучасний епос сучасної України: родинна сага трьох поколінь, події якої охоплюють період від 1940 -х років до весни 2004-го.

Забужко Оксана. Сестро, сестро: Повісті та оповідання. Вид. 2-ге. / Оксана Забужко. – Київ: Факт, 2005. – 240 с.

 

Книжку вибраних повістей і оповідань Оксани Забужко, поруч із раніше недрукованими, складають твори, що вже встигли завоювати любов читачів і визнання критики в Україні та за кордоном.

20

20