«Жити разом із своєю країною»

27.05.2020
Поділитись в соцмережах:

«Жити разом із своєю країною»

Історія України у творчості українських авторів

Український народ має нелегку та сповнену драматизму історію. За час розвитку нашої держави траплялося чимало складних та суперечливих подій, високих злетів та яскравих звершень. Українська минувшина завжди була джерелом натхнення для письменників. Читаючи захопливі та неперевершені романи від відомих українських авторів, ми ніби поринаємо у калейдоскоп подій. Подій, які в тій чи іншій формі, у тій чи іншій місцевості відбулися в реальному житті.

Денисенко Олександр. Тарас. Повернення : роман / Олександр Денисенко. – Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2018. – 224 с.

Це історія про найтяжчі часи життя Тараса Шевченка, генія українського народу, яка дає відповідь на запитання: ким насправді був найвеличніший поет України – кам’яним символом чи все ж таки людиною з плоті і крові, котра шукає дружби, розуміння, кохання? Відірваний від рідної землі, приречений на тяжку солдатську службу в Новопетровській фортеці у колонізованих Російською імперією землях Казахстану, на сім років поневірянь та мук. А потім – звільнення. Однак це звільнення стало лише частиною хитрої політичної схеми, у центрі якої опинився Шевченко.

Криштопа Олег. Братство: роман / Олег Криштопа. – Івано-Франківськ: Вавилонська бібліотека, 2019. -232 с.

Це документальний роман, побудований на основі матеріалів слідчої справи Кирило-Мефодіївського товариства: протоколів допитів, очних ставок, зізнань, доносів та донесень. У книжці оживають братчики, молоді люди, що несподівано опинилися в руках політичної поліції й по-різному пройшли випробування вічно роздвоєний у всьому Пантелеймон Куліш, боязкий інтелектуал Микола Костомаров, невільник честі Микола Гулак та іронічний Тарас Шевченко.

Тут оживають і герої з потойбіччя: керівник Третього відділу граф Орлов, шеф жандармів Дубельт, київські губернатори Фундуклей та Бібіков, цар Микола I.

Бутченко Максим. Петлюра. Боротьба: роман / Максим Бутченко ; перекл. з рос. Т. Свелеби. – Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля». 2019.- 224 с.

Того ранку Симон Петлюра нарешті повернувся додому. Обійняв дружину Ольгу, вільно дихав на повні груди. Стільки часу він провів у в’язниці бездіяльно. І ось відчув, що настає пора великих змін. Соратники чекають наказу діяти. Одначе кохана Ольга і маленька донечка Леся дуже переймаються тим, що тато й чоловік і далі майже не з’являтиметься вдома. Та й чи буде в них дім? І сам Петлюра розривається між сім’єю та своєю мрією – незалежною Україною. Режим Скоропадського має бути повалено. Відступати не можна. Здається. Петлюра чує власний голос ніби здалеку. І наче не він промовляє ті слова: «Іншого шляху, крім повстання, у нас немає…»

Кокотюха Андрій. Чорний ліс: роман / Андрій Кокотюха ; передм. Івана Патриляка. – Харків :  Книжковий клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2015. – 304 с.

У Чорному лісі на Волині українці воюють відразу на три фронти: з німцями, росіянами та поляками. Головний герой – колишній міліціонер, зек, радянський диверсант – мусить розібратися в тому, хто друг, а хто ворог. У нього нині одна мета – зрозуміти, на чиєму боці правда, і відстоювати її зі зброєю в руках.

Цаплієнко Андрій. Стіна: роман / Андрій Цаплієнко; переклад з рос. Сергія Осоки. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2018  - 576 с.

У фантастичному романі Андрія Цаплієнка перед читачем постають два постапокаліптичні суспільства, одне з яких упевнено торує прогресивний шлях розвитку, а інше – просто деградує. Автор переконаний, що ментальність і тяглість традицій дуже мало змінюються впродовж століть. Герої роману – українці та росіяни, носії яскравих національних рис – перебувають у постійному напруженому антагонізмі. Війна між ними йде відразу на кількох рівнях – від збройних сутичок до зіткнень душ та внутрішніх переконань. А Дикі Поля, які залишаються після великих і малих протистоянь, - це незагойні рани, ракові пухлини: вони продовжують кровоточити, демонструючи людству, що війна породжує тільки війну.

Брати Капранови. Майдан. Таємні файли./ Віталій Капранов, Дмитро Капранов. – К.: Нора – Друк, 2017. – 320 с.

Настав час дізнатися правду про Майдан.

У Революції брали участь мільйони, але що насправді сталося тоді, й досі залишається таємницею. Що відбувалося за лаштунками Майдану? Хто платив за Революцію? Як ділили владу переможці? Хто і чому здав Крим та Донецьк? Яким дивом встояли Одеса і Харків?

Герої цього журналістського розслідування не тільки ті, хто стояв на сцені, але й ті, хто ховався за лаштунками, хто їздив до Януковича і хто сперечався з Європою, захоплював адмінбудівлі, сидів у буцегарнях, а також воював, лікував, працював для того, щоб Революція перемогла.

Дегтяренко Ярослава. Між двох орлів : роман / Ярослава Дегтяренко. – Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2019. – 432 с.

1657 рік. Зріє повстання проти гетьмана Івана Виговського. Московський цар Олексій отримує донос від кошового Барабаша із проханням дозволити козакам обрати нового гетьмана. Розбрат і міжусобиці на руку цареві. Він хоче використати запорожців для боротьби із Річчю Посполитою. Молодий козак Демко Гориченко дізнається про зраду Пушкаря та Барабаша й вирушає до Чигирина, щоб попередити гетьмана. Далеко від дому він дізнається, що його родину вбили, а хату спалили. Помста – усе, що залишається у хороброго Демка. І ще – кохання до красуні Наді, вихованки підступного Пушкаря… Між обов’язком та почуттям, між коханням та ненавистю, між двох орлів – яким буде вибір?..

Чемерис Валентин. Амазонка. Київ – Соловки / Валентин Чемерис; худож.- оформлювач Л. Вировець.- Харків: ЛА «Час читати», 2016.– 507 с.

Що спонукало Олену Телігу, героїню повісті «Амазонка», вишукану красуню - аристократку, не менш прекрасну поетесу, яку називали новітньою Лесею Українкою, ступити на кривавий шлях боротьби за визволення Батьківщини? Письменник зображує жінку, що вміє і страждати, і радіти, і бути ніжною, але коли перед нею ворог – стає хороброю та незламною.Такою й зустріла Олена свою смерть у горезвісному Бабиному Яру в Києві в лютому 1942 року, де її, патріотку, члена ОУН, розстріляли німецькі фашисти.

Про трагічну долю чотирьох поетів: Крушельницьких – батька Антона й сина Івана, та Вороних – батька Миколу й сина Марка, про їхнє життя, творчість, любов і загибель під час сталінського «Великого терору» 1930 -  х років читач дізнається з роману –есе «Київ Соловки».

Матіос Марія. Черевички Божої Матері: вирвана сторінка з буковинської саги: повість / Марія Матіос. – Львів: ЛА «Піраміда», 2013. – 208 с.

Повість «Черевички Божої Матері» - трагічна буковинська історія червня – липня 1941 року, в якій і справді нема пересичення правдою.

Іванка Борсук – головна героїня книжки Марії Матіос , що перекочувала зі сторінок повісті «Москалиця», у свої дванадцять рочків розуміє найголовніше: що є Добро і що є Зло.

Бездоганне знання гуцульських вірувань і народних традицій, людської психології та історичних фактів і на цей раз дозволили Марії Матіос відтворити особливу драму людини ХХ століття на одній із територій, які історик Тімоті Снайдер назвав «кривавими землями».

Талан Світлана. Розколоте небо: роман / Світлана Талан ; передм.Ольги Хвостової. - Харків: Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2014. – 352 с.

Україна,1930-ті роки. Варя виросла в заможній родині, у якій вміли та любили працювати, тому й господарство мали міцне. Але прийшли інші, лихі часи. Почалася колективізація, і все, що люди заробили своїм потом, потрібно було віддати… Хіба ж хто знав, яка страшна біда чекає на ці щедрі землі? Годі було уявити, що голодна смерть спустошить все навколо. Втративши чоловіка, родичів, Варя залишилась сама з маленькими дітьми. Хто зможе їх врятувати?