«Політичної біжутерії не ношу» (90 років від дня народження Ліни Костенко)

19.03.2020
Поділитись в соцмережах:

«Коли в людині є народ,

тоді вона уже людина»

Ліна Костенко

 

19 березня 2020 року виповнюється 90 років з дня народження видатної поетеси сучасності Ліни Костенко (1930 р.)

 Біографія поета- в його поезії. Так і в Ліни Костенко: в її віршах- бунт проти стандартизації, примітивізації людини. Вона- неповторна та волелюбна. Залишаючись нескореною, вона зберегла не тільки власну честь, а й честь і гідність української літератури.

Костенко Л.В.    Берестечко. / Л.В. Костенко ;  худож. оформл. С. Носка. –  Вид. 2-ге. – Львів : Каменяр, 2007. – 170 с.

Це книга про одну з найбільших трагедій української історії- битву під Берестечком. Написана ще в 1966-67 роках, вона згодом не раз дописувалась на всіх етапах наступних  українських трагедій- і після поразки 60-х років, і в безвиході 70-х, і в оманливих пастках 80-х.

 Протягом цього часу з конкретної поразки під конкретним Берестечком тема цього роману переростала у філософію поразки взагалі, в розуміння, що « поразка – це наука,ніяка перемога так не вчить», а відтак і в необхідність перемоги над поразкою. І, відкидаючи попередні варіанти як відгорілі ступені ракети, на сьогодні, вже у незалежній Україні, в часи, коли вона стоїть перед загрозою вже остаточної поразки, - ця книга з необхідності бути написаною переросла для автора в необхідність бути опублікованою.

Костенко Л. В.  Маруся Чурай: Іст. роман у віршах / Л. В. Костенко ; худож. Н. О. Лопухова.- Київ: Веселка, 1990. – 159 с.

 З піснями Марусі Чурай рушали в походи козацькі полки гетьмана Богдана Хмельницького. Їх співав і співає український народ.

 Велике кохання і жорстока зрада, трагічна смерть милого і суд громади, драматичне, з філософським осмисленням життя легендарної Марусі Чурай постає з однойменного роману у віршах видатної української поетеси, лауреата Державної премії УРСР імені Т.Г. Шевченка Ліни Костенко.

Костенко Л. В. Мадонна Перехресть / Л. В. Костенко. – Київ: Либідь, 2011.– 112 с.

 До цієї книжки Ліни Костенко увійшли нові, а також раніше не друковані поезії різних років.

 Це книжка дуже особиста: вона присвячена коханій доньці-Оксані. З великою довірою до свого читача автор відкриває родинний альбом- ніби запрошує на вогник земного дому всіх подорожніх на шляхах і перехрестях буття.

Костенко Л. В. Річка Геракліта / Л. В. Костенко ;  худож. С. Якутович. –Київ : Либідь, 2011. – 288 с.

 Літературно- філософські роздуми видатної української поетеси виливаються у багатоголосну симфонічну поему, де тріумфує неприборкана стихія людських почуттів.

 У пропонованій читачеві версії «Річки Геракліта» відсутні аудіо диск із записом поезій, які читає автор,і літературознавча стаття Дмитра Дроздовського, вміщені у подарунковому виданні.

 Для широкого читацького загалу.

Костенко Л. В.  Сад нетанучих скульптур : вірші, поема- балада, драматичні поеми / Л.В. Костенко. – Київ: Рад. письменник, 1987. – 207 с.

 До нової книги відомої української поетеси ввійшли вірші, поема- балада «Скіфська одіссея», драматична поема «Сніг у Флоренції»,драматична поема «Дума про братів неазовських».

Костенко Ліна. Записки українського самашедшого / Ліна Костенко. –Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2011. – 416 с.- (Перлини сучасної літератури).

 Роман написано від імені 35- річного київського програміста, який на тлі особистої драми прискіпливо, глибоко й болісно сканує усі вивихи нашого глобалізованого часу. У світі надмірної (дез)інформації і тотального відчуження він – заручник світових абсурдів – прагне подолати комунікативну прірву між чоловіком і жінкою, між родиною і професією, між Україною і світом.

 За жанровою стилістикою «Записки українського самашедшого» - насичений мікс художньої літератури, внутрішніх щоденників, сучасного літописання і публіцистики. Це перший опублікований прозовий роман видатної української поетеси.

Поезія / Ліна Костенко, Олександр Олесь, Василь Симоненко, Василь Стус. – Київ : Наук. думка, 2008. – 272 с. – (Бібліотека школяра).

 До книги увійшли поетичні твори видатних поетів України – Ліни Костенко, Олександра Олеся, Василя Симоненка, Василя Стуса, які рекомендовані шкільною Програмою з української літератури для текстуального й оглядового вивчення.

Панченко В.Є. «Народу гілочка тернова…»: Диптих про поезію Ліни Костенко / В.Є. Панченко. – Київ : Веселка, 2005. – 64 с. – (Урок літератури).

 Дослідницький диптих літературознавця Володимира Панченка – це оригінальна,підсвічена біографічними деталями інтерпретація ключових мотивів поезії Ліни Костенко, роману у віршах «Маруся Чурай» та поеми « Скіфська одіссея»; це мандрівка в поетичний світ, у яскравих прикметах якого віддзеркалилися Особистість і Доба.

 Адресовано всім, кого хвилює поетичне слово, а передусім – учням, студентам, учителям.

Ковалевський О. В.  Ліна Костенко. Нарис творчо – світоглядної біографії / О.В.Ковалевський. –  Вид. 2-ге, перероб. і доп. – Харків : Прапор, 2004. – 192 с.

 В нарисі простежуються впливи екзистенціалізму та традиційної вітчизняної філософії серця на творчо- світоглядну еволюцію видатної української поетеси Ліни Костенко, на широкому матеріалі розглядається проблема стосунків шістдесятників і радянського тоталітаризму, аналізуються взаємозв’язки історичного й природного в ліриці Ліни Костенко, психологічний комплекс «вірності- зради» в її ліро- епічних творах, визначається місце поетеси в духовно- культурних координатах сучасності.

Дзюба І. Є поети для епох / І. М. Дзюба. – Київ : Либідь, 2011. – 2008 с.

 У цій книжці зійшлися дві унікальні творчі особистості, чиї імена уже давно промовляють самі за себе. Натхненний есей Івана Дзюби про творчість Ліни Костенко суголосний бесіді з поетесою, в якій вона вперше так щиро й вичерпно розповідає про своє життя у Слові.

 Для широкого кола читачів.