«Історія надихає (історія України: нове бачення)»

12.02.2020
Поділитись в соцмережах:

«Історія надихає. У вас ніколи не опустяться руки, коли ви дізнаєтесь, що пережили ваші предки. Натомість не знати історії – означає назавжди лишитися вразливим, без досвіду. Предки платили життями за уроки історії. Було б легковажно не спробувати взяти ці уроки задарма.Тому гортайте епохи. За кожною сторікою – небокрай людського досвіду.»

Олександр Палій «Короткий курс історії України

Гречило А. Наш герб. Українські символи від княжих часів до сьогодення : альбом / А. Гречило, Б. Завітій .- Київ : Родовід, 2018 . – 400 с.

Національні й державні символи в сучасному їх розумінні з’являються лише протягом останніх двох століть із процесом формування сучасних національних держав.

Україна має багату геральдичну традицію. Остаточно українські національно-державні символи сформувалися й утвердилися 100 років тому, із ухваленням 1918-го закону про герб УНР. За основу було взято найдавнішу традицію – ще догеральдичну, оперту на знаковій системі Київської Русі. Тризуб, карбований на монетах князя Володимира Великого, стає головним українським національним знаком із сучасною інтерпретацією як символ державності та соборності України.

Середа С. Український пантеон / С. Середа. – Київ : Вид-во ТОВ «Балтія-Друк», 2013 . – 184 с.

43 постаті, 43 долі, 43 сторінки української історії…

Нашу історію, так само як й історію інших народів, творили конкретні люди, котрі народжувалися, жили і помирали. Сподіваємося, що ця книжка сприятиме увіковіченню пам’яті кращих синів і доньок нашої землі, завдяки яким український народ зберіг свою ідентичність, мову, культуру, не загубившись в сутінках і загравах минулих століть.

Семенюк С. Історія українського народу / С. Семенюк . – Львів : Вид-во ПП «Апріорі», 2010 . – 608 с.

Ця книга – перше в українській історіографії дослідження, яке присвячене навіть не стільки історії самої України, скільки глобальній історії українського етносу з моменту його зародження і до сучасності, загальним закономірностям розвитку українства, концепції Великої України як територіального та етнічного феномену світової історії, видатним діячам центральної та Східної Європи українського походження.

Маґочій П.Р. Історія України / П. Р. Маґочій ; пер. з англ. Е. Гийдел, С. Грачова . – Київ : СП «Часопис «Критика»», 2007 . – 639 с.

«У певному сенсі ця книга – це перша історія України. Таке твердження може справді здатися дивним – або, можливо, претензійним. Дозвольте мені пояснити контекст. Дотепер, по суті, всі існуючі історії України мали помилку в назві, оскільки вони насправді є історіями українського народу – цілком виправданого суб’єкта історії, можу я додати, - але не історіями території, яку охоплює сучасна держава Україна. Саме у цьому значенні те, що Ви тримаєте в руках є першою історією, яка намагається змалювати розвиток всіх народів та культур, які коли-небудь існували в Україні.»

Горєлов М. Держава і цивілізація в історії України : монографія / М. Горєлов, О. Моця, О. Рафальський . – Київ : ЕКО-ПРОДАНШН, 2009 . – 980 с.

Автори цієї книги вивчають історичний розвиток населення на території сучасної України від зародження відтворювального господарства і до сьогодення. Основна увага надається висвітленню проблеми співвідношення додержавних та державних структур із важливим і ще недостатньо вивченим процесом еволюції протоцивілізаційних та цивілізаційних спільнот цього європейського регіону.

Для всіх, хто цікавиться історичним розвитком України.

Корона, або Спадщина Королівства Руського / за заг. ред. Л. Івшиної . – вид. 2-е, стер. – Київ : ТОВ «Українська прес-група», 2017 . – 696 с.

Без сумніву,  книга стане відкриттям навіть для заглиблених в історичні контексти. Не варто боятися закидів, що історію «переписують». Важливо те, що її треба «передумувати»… Чому корона, а не «ярлик»? Республіка чи монархія? Звідки йде наше державне «літочислення»? Можливо, від київського князя Святослава, який у 971 році уклав мирний договір з візантійським імператором Іоанном Цимісхієм? Або ж від Ярослава Мудрого, тисячоліття утвердження якого на престолі відзначали у 2019 році? Корона Данила Романовича. Чому саме проголошення цього володаря Королем Руським є однією з ключових, знакових подій нашої історії? В Україні надто довго домінувала радянська «народницька» історіографія, в якій не було місця еліті й загалом тим, хто своїми вчинками, моральними й інтелектуальними якостями, підіймався над загальною масою. Ми ж пропонуємо принципово нову оптику.

Палій О. Короткий курс історії України / О. Палій . – вид. 2-е . - Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2018 . – 464 с.

У книзі викладено історію України з давнини до наших днів. Вичерпно подано найважливіші події української історії. Посібник стане в пригоді студентам, викладачам, школярам, а також усім, хто цікавиться вітчизняною історією.

Три розмови про Україну / Патріарх Київський та всієї Руси-України Філарет, Василь Шкляр, Микола Вересень, В’ячеслав Кириленко ; автор ідеї та упоряд. В. Кириленко . – Харків . – Книжковий клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2018 . – 288 с.

Під однією обкладинкою зібрано три відверті розмови з видатними українцями про знаменні події в історії України (від боротьби за відновлення української держави 80-90-х рр. ХХ століття до російсько-української війни на Донбасі). Це не просто сухі факти, це багатогранна розповідь з автобіографічними елементами та унікальними світлинами, що раніше ніде не публікувалися. Це діалоги з людьми, які у своїй царині доклали багато зусиль для становлення України.

Брехуненко В. Війна за свідомість. Російські міфи про Україну та її минуле / В. Брехуненко . – Київ : ПП Брехуненко Н.А., 2017 . – 280 с.

У книзі за допомогою наукових аргументів спростовуються ключові російські міфи про Україну та українську історію. Проаналізовано ідеологічну спрямованість кожного міфу, історичне підґрунтя російських спекуляцій, обґрунтовано підстави заперечення спотворених образів нашого минулого, цілеспрямовано нав’язуваних Москвою ось уже протягом кількох століть. У тих випадках, коли сучасний міф має довгу історію, простежено еволюцію його змісту. Для всіх, хто цікавиться історією України та українсько-російських стосунків.

Плохій С. Брама Європи / С. Плохій; пер. з агл Р. Клочка . – Харків : Книжковий клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2016 . – 496 с.

Степами Давньої Скіфії, битими чумацькими шляхами, темними стежками Холодного Яру, палаючими фронтами війн, мирними нивами тяглися й переривалися тернисті шляхи народів, що мешкали на території сучасної України. У цьому вирі подій виникали князівства, руйнувалися союзи, спалахували війни – історія українських земель упродовж двох з половиною тисячоліть зазнала багато трагічного й героїчного. Перегорніть сторінку й торкніться знайомого з дитинства та невідомого до останніх часів.

Оповідь охоплює широкий період історії України – від її зародка до найновіших часів, коли перед українцями постав доленосний вибір. Щоб зрозуміти тенденції, які лежать в основі поточних подій в Україні, та їхній вплив на світ, потрібно зрозуміти їхні витоки. Саме це і є головним задумом авторитетної новаторської книжки, написаної з надією, що історія допоможе зрозуміти сучасність і в такий спосіб вплинути на майбутнє.