Віночок зимових народних свят

10.12.2019
Поділитись в соцмережах:

                                                                                                                                                                              Чи дозволите колядувати,

Колядувати,

дім звеселяти,

Дім звеселяти, дітей збудити,

Христа славити?!

Зимовий цикл обрядовості припадає на поворотний момент у природі – зимове сонцестояння – та на початок нового року, коли у людини виникає природне бажання передбачити майбутнє й водночас вплинути на нього. Саме тому в обрядах зимових свят так багато колядувань, щедрувань, ряджень, ворожінь.

Воропай О. Звичаї нашого народу : нар.-календар. звичаї, укр. нар.одяг : етногр. Нарис / О. Воропай ; худож. оформ. І. Бородаєвої.– К. : Унів. Вид-во ПУЛЬСАРИ, 2012. – 632 с.

 «Звичаї нашого народжу» - фундаментальна праця Олекси Воропая, підсумок його самовідданої багатолітньої пошукової роботи, яка охоплює річний календарно-обрядовий цикл життєдіяльності українців та традиції народного одягу. Видання розраховане на всіх, кому дороге минуле нашого народу, його прадавні корені.

Українці: Свята. Традиції. Звичаї / Уклад. І. Коверець. – Донецьк : Альфа-Прес, 2004. – 304 с.

 У книзі висвітлено національні особливості українських свят, традицій, звичаїв і пов’язаних з ними атрибутики, символіки -  з давніх часів до наших днів, розкрито багатство, образність, співучість української мови.

Скуратівський В.Т. Місяцелік : Укр. нар. календар / В.Т. Скуратівський. – К. : Мистецтво, 1992. – 208 с.: іл.

 Чи знаєте ви, як і коли ворожили дівчата, якою була посвята в парубоцтво, як закликали весну наші пращури, коли заготовляли лікарські рослини, якими символами зустрічали Новий рік на Україні? Про ці на інші обряди і звичаї, що вже стали реліктами, ви дізнаєтеся, прочитавши книгу Василя Скуратівського «Місяцелік». Народний календар – перше в українському народознавстві видання, яке стане в пригоді всім, хто не байдужий до своєї національної культури.

 

Шкода М.Н. Традиції і свята українського народу / М.Н. Шкода. – Донецьк : ТОВ ВКФ «БАО», 2007. – 384 с. : іл.

 У нашого народу є таке повір’я: той, хто зрікся батьківського звичаю, карається ганьбою та забуттям.

Книжка розповідає про календарні свята України: державні, церковні, професійні і родинні. Безліч цікавих фактів, захоплива манера розповіді роблять видання справжнім.

Скляренко В.М. Українські традиції і звичаї : для дітей середнього шкільного віку / В.М. Скляренко ; худож.-оформлювач Л.Д. Киркач-Осипова. – Харків : Бібколектор, 2015. – 318. : іл.

 Народні традиції та звичаї завжди були духовною основою життя українців. Вони формувалися протягом багатьох століть і є складовою частиною не лише історії нашого народу, а й сьогодення.

Нині народні традиції та звичаї стали одним із головних чинників відродження українського народу, його національної свідомості та людської гідності. І кожен з нас є спадкоємцем цього великого скарбу, продовжувачем традицій народної культури. В чому вони полягають, де їхні витоки? Як вони формувалися та змінювалися у різні часи на теренах нашої країни – на всі ці та інші запитання ви зайдете відповідь у нашому виданні.

Українська минувшина : Іл. етнограф. Довідник /А.П. Пономарьов, Л.Ф. Артюх, Т.В. Косміна [та ін.]. – 2-е вид. – К. : Либідь, 1994. – 256 с. ; іл.

 Ця книга – своєрідна енциклопедія традиційної культури та побуту українців. Стислі, але ємкі відомості про забуті способи ведення господарства, хатнє начиння, народну моду, кулінарію, медицину, звичаї та обряди, демонологію тощо розміщені за зручним для читача тематично-абетковим принципом і супроводжуються оригінальними ілюстраціями.

 

Сосенко К. Різдво-Кояда і Щедрий Вечір : Культуролог. Оповідь / К. Сосенко. – К. : Укр. письменник, 1994. – 286 с.

 Ця книга, написана видатним вченим-етнографом і церковним діячем Ксенофонтом Сосенком, видана вперше у Львові 1928 року і відтоді більше не перевидавалась. Матеріал, яким оперує автор, відкриваючи праглибини українського народознавства, викликає нині особливий інтерес у читачів нової, вільної України.

Лозко Г. С. Коло Свароже : Відроджені традиції / Г. С. Лозко. – К. : Укр. письменник, 2004. – 222 с.

 У новій книзі відомого народознавця Галини Лозко розповідається про непересічну значимість народних звичаїв та обрядів, пов’язаних з календарем. «Народ, що втратив свій власний календар, блукатиме у тисячоліттях недолі та пітьми. Лише той, хто пам’ятає, який сьогодні день, здатен відчувати пульс Всесвіту», - вважає авторка. Кількаразові зміни літочислення впродовж останніх тисячоліть зруйнували основи природного астрономічного календаря, за яким жили наші давні Предки. Галина Лозко вперше в Україні порушила проблему реконструкції дохристиянського календаря Київської Русі.

Міфологія власного народу розглядається авторкою як спосіб пізнання істини, а родова логіка прокладає шляхи осягнення етнічного ідеалу.

 

Ярещенко А.П. Під чаром рідної землі : Посіб. з українознавства / А.П. Ярещенко. – Х. : Прапор, 2007. – 344 с.

 Вірування українців язичницької доби були тісно пов’язані з явищами природи, найперше з тими, від яких залежав урожай, а отже, і добробут людей. Досягнення ж наших предків в астрономії та космогонії, поєднуючись з циклом сільськогосподарських робіт, доповнюючись багаторічними народними спостереженнями, складають календар астрального культу.

У книзі представлено історичний, мовний та етнокультурний матеріал з історії України.