Їх буде пам`ятати Україна

14.10.2018
Поділитись в соцмережах:

І небуде переводу

Українському народу

Доки із глибини сторіч

Долина козацький клич

 

14 жовтня православні християни святкують день Покрови Пресвятої Богородиці. І водночас у цей день відзначається День українського козацтва. Цей день – данина всім козакам, які зробили величезний внесок у формування української народності та досягнення Україною своєї незалежності.

Саме виникнення козацтва допомогло консолідувати українців в боротьбі проти численних ворогів, які в ХУ-ХУІІ століттях неодноразово намагалися завоювати українські землі. Козацтву належить особливе місце в історії України та в історичній памяті українського народу. 

Фундаментом всього українського козацтва була Запорізька Січ. Це був політичний центр республіки. Гетьмани Запорізької Січі мали великі урядові повноваження. Вони захищали землі і народ від зовнішнього ворога, вели міжнародні переговори від імені народу, вирішували глобальні питання, що стосувалися загального розвитку держави.

У 1775 році Запорізька Січ була ліквідована рішенням імператриці Катерини II. Але, незважаючи на це, День українського козацтва сьогодні можуть святкувати справжні козаки, оскільки відродження козацтва стало невід’ємною частиною розвитку незалежної України після розпаду СРСР.

У незалежній Україні свято офіційно існує з 1999 року (наказ Президента України від 7 серпня 1999 р.), але неофіційно святкується вже декілька століть.

 

Старицький, Михайло. Облога Буші: для ст. шк. віку / М. Старицький. – К.: Школа, 2009. – 208 с.

До книги увійшли вибрані твори видатного українського драматурга Михайла Петровича Старицького (1840–1904) – «Облога Буші» (історична повість з часів Хмельниччини) та «Заклятий скарб» (про події XVI–XVII ст.), які і сьогодні викликають інтерес читачів.

Добір поданих текстів обумовлений шкільною програмою з української літератури.

Розрахована на школярів, вчителів, студентів-філологів, усіх, хто цікавиться творчістю М.П. Старицького.

 

Сорока Ю.В. Чорна рада / Ю.В. Сорока; худож.-оформлювач П.С. Риженко. – К.: ІНТЕР ПРОЕКТ, 2012. – 120 с.

XVII сторіччя. Кінець Хмельниччини. Україна зазнала чи не найтяжчих часів: тривала боротьба за вплив на неї між Річчю Посполитою і Московським царством, панував розбрат, запеклі суперечки серед козацької верхівки Війська Запорозького. Україна фактично розпалася на дві частини– Правобережну і Лівобережну. Остаточний розкол країни закріпила Чорна рада, яка відбулася у червні 1663 року в Ніжині і знаменувала початок занепаду Гетьманщини, держави, створеної Богданом Хмельницьким.

 

Чайковський, Андрій. За сестрою: для ст. шк. віку / Андрій Чайковський; упорядкув. текстів, передм., прим. О. Шевченко. – К.: Школа, 2008. – 320 с.

До книжки увійшли вибрані твори відомого українського письменника Андрія Чайковського (1857–1935) – повісті «З а сестрою» та «Олюнька», оповідання «Богданко» та історичний нарис «Петро Конашевич-Сагайдачний». Добір поданих текстів обумовлений шкільною програмою з української літератури.

Розрахована на школярів, вчителів, студентів-філологів, усіх, хто цікавиться творчістю А. Чайковського.

 

Нечуй-Левицький, Іван. Запорожці: [Для серед. шк. віку] / Іл. Н. В. Задорожної. – К.: Школа, 2007. – 124 с.

До видання увійшли вибрані твори видатного українського письменника І. С. Нечуя-Левицького (1838–1918) – казка «Запорожці», переклади казок М. Салтикова-Щедріна « Повість про те, як мужик харчував двох генералів» і «Дикий план», легенда «Скривджені й нескривджені».

Добір поданих текстів обумовлений шкільною програмою з української літератури.

Розраховане на школярів, вчителів, усіх, хто цікавиться творчістю І. Нечуя-Левицького.

 

Чухліб Т.В., доктор історичних наук, провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України, директор Науково-дослідного інституту козацтва, заслужений діяч науки і техніки України. Гетьмани України-Русі. – Донецьк: ТОВ «ВКФ «БАО», 2012. – 304 с.

Історія нашої держави надзвичайно багата на події та героїв. У цьому виданні змальовано тридцять три історичних портрети найбільш відомих володарів гетьманської булави давньої України-Русі. Читач познайомиться зі сповненими пригод і випробувань біографіями козацьких ватажків, дізнається багато цікавих фактів з особистого життя гетьманів, довідається про їхню роль на військовій та політичній арені. Автор книги – відомий вітчизняний історик – спирається у своїй праці на оригінальні архівні документи, враховуючи останні досягнення вітчизняної та зарубіжної історичної науки.

Адресовано широкому читацькому загалу.

 

Каляндрук Тарас., Дітям про козаків / Тарас Каляндрук. – Львів: Апріорі, 2016. – 88 с.

Книга пропонує популярну розповідь про українських козаків, пластунів та характерників, їхнє бойове мистецтво та фізичну підготовку, віру й духовне життя. Базуючись на численних історичних працях, спогадах та розповідях, книга висвітлює традиції українського козацтва від минулих часів до сьогодення. Розповідь доповнюють численні ілюстрації козацького побуту та бойових звитяг.

Для дітей середнього та старшого шкільного віку, а також їхніх батьків, учителів та усіх, хто цікавиться темою козацтва та історією України.

 

Гетьмани України. – Харків: Промінь, 2004. – 64 с.

Книга розповідає про минуле нашої рідної України, про народження козаччини, боротьбу запорозьких козаків з ворогами українського народу. Ви дізнаєтесь про першого козацького гетьмана і познайомитесь з іншими видатними діячами, які відіграли визначну роль в історії України.

Для дітей шкільного віку.

 

Заманова Тамара., Отаман Гамалія. Оповідання про козацьку бувальщину для дітей. – К.: ПП  «Агенство по розповсюдженню друку»,  2016. – 88 с.

З літературним героєм – отаманом Гамалією, що поєднав у собі кращі риси козацького ватажка, ми зустрічаємося у творчості Т.Г. Шевченка. І це яскраве, ілюстроване видання доступною для дітей мовою розповідає про отамана Гамалію – мужнього патріота, борця за свободу, захисника рідної землі, рятівника знедолених і скривджених, який був справжнім лідером. Саме він очолював походи козаків проти турків. Під його керівництвом козаки визволяли братів-невільників. Він нічого не страшився.

Сторінки книги розповідають про цікаве, сповнене несподіванок, яскраве життя козацького ватажка, оспівуючи його велетенську силу, оповідаючи про те, яким турботливим отаманом він був,як по-батьківськи він турбувався про своє військо. За це козаки віддячили йому щирою любов`ю.

Сміливість Гамалії, його талант воєначальника і відданість козацькій громаді здобули йому славу «на весь світ великий, на всю Україну».