Дивосвіти Павла Загребельного

19.08.2019
Поділитись в соцмережах:

25 серпня виповнюється 95 років від дня народження українського письменника Павла Архиповича Загребельного.

Павла Загребельного ще за життя називали класиком - і заслужено. Він працював в українській літературі понад сорок років, створивши більше 30 романів, гостросюжетних повістей і кіносценаріїв. Життя Загребельного завжди було непростим – на його долю випали війна, полон, утиски з боку влади. Людина виняткової освіченості та енциклопедичних знань, він був одним з найпопулярніших українських письменників і залишається таким й понині.

Загребельний П. А. Диво : роман / П. А. Загребельний ; худож.-оформлювач І. В. Осипов. – Харків : Фоліо, 2006. – 638 с. – (Історія України в романах).

 «Диво» - роман про Київську Русь доби Ярослава Мудрого, за часів якого сталося об’єднання земель руських та було зведено славнозвісний Софіївський собор у Києві. Життєві шляхи героїв – зодчого Сивоока та князя Ярослава – перехрестилися на майдані, де підіймався величний та дивовижний храм. Софія Київська з’єднала долі талановитого майстра і мудрого правителя. Дві людські драми розгортаються перед нами на сторінках роману. Сивоок, для якого будівництво храму стає головною справою життя, трагічно гине і його ховають під плитами собору. Ярослав Мудрий вінчається в Софії на кесаря землі Руської. Але і він дійшов цього ціною великих душевних втрат, зрікшись заради влади єдиного в своєму житті справжнього кохання.

Загребельний П. А. Безслідний Лукас : роман / П. А. Загребельний ; іл. І. І. Яхіна ; худож.-оформлювач Д. В. Панченко. – Харків : Фоліо, 2003. – 398 с. – (Література).

 Лукаса ще в школі прозвали Безслідним за його неперевершене вміння чаклувати з м’ячем на баскетбольному майданчику. І студентом Стенфорда він став тому, що такий гравець потрібен був університетській лізі. Але після важкої травми, переживши клінічну смерть, Лукас круто змінив своє життя, мовби глянув на світ іншими очима. Його захопила, на перший погляд, божевільна ідея підвищення розумового потенціалу людства, він навіть опублікував на цю тему реферат. Та ті, хто зацікавилися теорією Лукаса, були далекі від його гуманістичної ідеї і переслідували зовсім інші цілі. Їм потрібен був Лукас цілком – його мозок і навіть життя, але він ще раз довів: його не можна ні купити, ні полонити, бо він насправді безслідний…

Загребельний П. А. Розгін.  Айгюль : роман / П. А. Загребельний; худож.-іл. Л. Е. Чайка ; худож.-оформлювач І. В. Осипов. – Харків : Фоліо, 2003. – 398 с. – (Література).

 У романі розповідається про незвичайну людську долю, в якій переплелися страждання і радість перемог, біль втрат і надія на щастя.

Петро Карналь з перших днів війни добровольцем пішов на фронт, три роки був на передовій, а потім – полон і пекло концтаборів. Несила уявити, що йому довелося пережити. І попри все він вистояв, вижив і саме з тих страшних часів виніс вміння цінувати думку, бо знав: поки в тобі б’ється думка, ти – людина. Навчаючись в університеті і коли вже став вченим, Карналь завжди мав просто болісну потребу мислити, то був спосіб його існування, призначення в житті. І було в нього ще прекрасне і водночас трагічне кохання, його Айгюль. Чарівна й загадкова жінка, яка подарувала йому свою безмежну любов, свій дивовижний талант. Вони були мов єдине ціле, і він уявити не міг, що доля може колись розлучити їх…

До видання ввійшли перша та друга книги роману.

Загребельний П. А. Дума про невмирущого : повісті / П. А. Загребельний ; іл. Є. В. Вдо-виченка ; худож.-оформлювач Д. В. Панченко. – Харків : Фоліо, 2003. – 398 с. – (Література).

 Повість «Дума про невмирущого» розповідає про трагічну долю українського юнака, яка стала символом гідності й непереможності людського духу.

В шістнадцять років від добровольцем пішов на фронт. Він мріяв бути ученим, а став солдатом, зустрівся віч-на-віч з війною і не відступив, мужньо бився з фашистами, захищаючи рідну землю, батька й матір, свою кохану. Тяжкопоранений він потрапив у полон, та й там, у нелюдських умовах концтаборів, не припинив боротьби, вмирав, повертався до життя і знову вмирав, але не підкорився..

До книги ввійшли ще дві повісті про війну: «День шостий» та «В-ван!».

Загребельний П. А. Стовпо-творіння ; Кавтаклізма / П. А. Загребельний ; худож.-оформлювач І. В. Осипов. – Харків : Фоліо, 2005. – 286 с. – (Література).

 Два тексти, що друкуються в цій книжці, витримані в не зовсім звичній для П.Загребельного манері: спроба написання іронічної історії нашої сучасності. Так і здається, ніби письменник під час своєї роботи тримав у пам’яті слова Шатобріана з його «Замогильних записок»: «Коли в тиші зречення чуєш кайдани рабів і голос донощика, коли все дрижить перед тираном і коли так само небезпечно заслужити його прихильність, як і накликати на себе його немилість, з’являється історик, якому доручено помститися за приниження народу. Хай Нерон процвітає, в імперії вже народився Тацит».

Загребельний П. А. Європа 45 : роман / П. А. Загребельний ; іл. І. І. Яхіна ; худож.-оформлювач Д. В. Панченко. – Харків : Фоліо, 2003. – 605 с. – (Література).

 Їх було семеро – люди різних національностей, різних поглядів і різної віри. Доля звела їх на війні, на ворожій німецькій землі, а ненависть до фашизму об’єднала. То був маленький інтернаціональний бойовий загін під командою українця Михайла Скиби. Голодні, загнані, зморені люди потрапили у самий вир війни і боролися з нею всіма своїми силами, подолали неможливі перешкоди, пройшли крізь пекельну небезпеку, щоб внести свою частку у Велику Перемогу, щоб мати можливість повернутися до рідних домівок, до вільного і щасливого життя.

Загребельний П. А. Євпраксія : роман / П. А. Загребельний. – Київ : Дніпро, 1987. – 319 с.

 Героїня роману – внучка Ярослава Мудрого Євпраксія – під ім’ям Адельгейди стала германською імператрицею, дружиною Генріха ІV. Зазнала тяжких принижень і страждань, але не зломилася духовно, не піддалася згубній атмосфері інтриг імператорського двору. Світлий образ мужньої, безкомпромісної жінки протистоїть у двобої з розкладеним імператорським двором.

Загребельний П. А. Роксолана : роман / П. А. Загребельний. – Київ : Дніпро, 1988. – 603 с.

 Українській письменник, лауреат Державної премії СРСР та Державної премії УРСР ім. Т.Г.Шевченка в своєму романі відтворює події ХVІ ст., розповідаючи про надзвичайну долю української дівчини Настасі Лісовської. Завдяки сильній волі, непересічному розумові, вроді, рабиня, куплена на невільницькому ринку в Кафі, а згодом у Стамбулі незабаром стає дружиною Сулеймана Пишного (Завойовника), султаншею Османської імперії. Відома світові під іменем Роксолани, ця незвичайна жінка відігравала значну роль у політичному житті ісламської країни.

Дончик В. Г. Істина – особистість (Проза Павла Загребельного) : літ.-критичний нарис / В.Г.Дончик. – Київ : Рад. письменник, 1984. – 248 с.

 У книжці українського критика і літературознавця розглядається творчість відомого сучасного українського прозаїка, лауреата Державної премії СРСР, Державної премії Української РСР ім. Т.Г.Шевченка Павла Загребельного.

Автор досліджує творчу біографію письменника від ранніх книжок новел до найновіших романів. Особливу увагу зосереджує на аналізі популярних творів П.Загребельного «Диво», «З погляду вічності», «Первоміст», «Смерть у Києві», «Розгін», «Левине серце», «Я, Богдан» та ін.

Загребельний М. П. Павло Загребельний / М. П. Загребельний, худож.-оформлювач О.М.Іванова. – Харків : Фоліо, 2013. – 121 с. – (Знамениті українці).

 «Довге життя Павла Архиповича прийняло до себе не лише славу й радість, але і безхліб’я, навали чужинських армад, наступи бездуховності, концтабір ний жах – він вистояв, бо був людиною височезної гідності й не метушливого таланту. Таких у нас ніколи не бувало в надмірі, але такі люди були отими часточками вуглецю в залізі, що роблять залізо сталлю, а Малоросію – Україною».

Ці слова Коротича приводить в своїй книзі «Павло Загребельний» син Загребельного, який краще за всіх знав Павла Архиповича.

Книга про батька, письменника, суспільного діяча, солдата, людину-пророка.