520 років тому місто Рівне одержало Магдербурзьке право

07.11.2018
Поділитись в соцмережах:

Магдербурзьке міське право – одна з найбільш поширених правових систем міського самоврядування в Центральній Європі у середні віки. Сформувалося в Магдебурзі (земля Саксонія) близько 1235 року, а згодом поширилося на багато інших міст Європи.

Незалежно від терену свого побутування, це право означало: міську автономію для нових поселенців (колоністів), міське самоврядування з власним судочинством, що здійснювалося через виборні органи – раду і лаву, спадкоємне і відчужувальне право на міську нерухомість на певних умовах, постійний чинш як феодальну ренту, свободу вибору занять (у сфері торгівлі або ремеслі).

Право міського самоврядування на українських землях засноване на загальних принципах магдебурзького права. Поширилося в Україні у 14-15 ст. через Польщу та Угорщину.

Магдебурзьке право на українських землях, і на Волині зокрема, заповнило той правовий «вакуум» у правовому полі, який тривалий час існував після занепаду Київської Русі з усіма політичними і правовими наслідками. Можна сказати, що Магдебурзьке право стало мимовільним спадкоємцем «Руської Правди» Ярослава Мудрого.

Місто Рівне отримало Магдебурзьке право в 1492 році. Воно встановлювало порядок виборів і функції органів міського самоврядування, суду, купецьких об’єднань і цехів, регулювало питання торгівлі, опіки і спадкування, визначало покарання за різні злочини тощо. Сюди свою резиденцію перенесла Марія Несвицька.

У 1993 році до 500-річчя цієї події у Рівному відбулася міжнародна науково-практична конференція «Актуальні проблеми розвитку міст і міського самоуправління: історія і сучасність». Організована міською радою, і площа Миколи Кузнєцова, де знаходиться сучасне приміщення міської виконавчої ради, була перейменована на майдан Магдебурзького права. До цієї знаменної події було випущено спеціальну пам’ятну медаль, а також сувенірний пам’ятний ключ.

Література :

  1. Білоус Н. О. Магдебурзьке право // Енциклопедія історії України : т.6. – К., 2009. – С.413-415.
  2. Бухало Г. Магдебурзьке право на Рівненщині // Вісті Рівненщини. – 1993. – 6 квіт.
  3. Бухало Г. Магдебурзьке право та княгиня Рівненська // Рівнен. газета. – 2004. – 15 жовт.
  4. Волинь і Запорізька Січ: Магдебурзьке і звичайне право // Тененбаум А. «…з новим і праведним законом» : посібник з конституційного права. – Рівне, 2001. – С.5-12.
  5. Магдебурзьке право // Сирота І. Рівнезнавство : мала ілюстрована енциклопедія. – Рівне, 2008. – С.31-32.
  6. Музиченько П. П. Магдебурзьке право в Україні // Юридична енциклопедія : т.3. – К., 2001. – С.543-544.
  7. [Про отримання Магдебурзького права містом Рівне] // Пащук І. Рівне : 1283-2003 : історико-краєзнавча хроніка. – Рівне, 2006. – С.7.