До 115 років від дня народження Олени Теліги

26.07.2021
Поділитись в соцмережах:

До 115 років від дня народження Олени Теліги

Олена Іванівна Теліга – видатна українська поетеса, публіцистка, громадська і політична діячка, борець за незалежність України. Народилася 21 липня 1906 р. в м. Іллінську під Москвою у шляхетній родині.

У 1922 р. родина переїхала до Чехословаччини, де Олена ввійшла у середовище молодих українських поетів та інтелектуалів. Навчалась на Українських матуральних курсах, де познайомилась зі своїм чоловіком – Михайлом Телігою, студентом Української господарської академії. Пару об'єднала любов до музики та театру. Разом вони відвідували різноманітні творчі студії, а у 1926 р. одружилися.

З 1929 по 1939 рр. проживала у Варшаві. Олена працювала в українській школі при Українському Центральному Комітеті. Згодом розпочала активну мистецьку та громадську діяльність, стала одним із співробітників редагованого Д. Донцовим у Львові «Вістника». Тісно співпрацювала із краківською «Просвітою».

У 1941 р. в складі похідних груп ОУН разом із У. Самчуком нелегально перейшла кордон і переїхала до Рівного, де написала публіцистичні статті «Розсипаються мури» та «Братерство в народі», які були опубліковані в газеті «Волинь». А 22 жовтня 1941 р. вона прибула до окупованого німецькою армією Києва: створила Спілку письменників України, взяла участь у заснуванні Української Національної Ради, заснувала і редагувала літературно-мистецький тижневик "Літаври".

На початку 1942 .р О. Телігу було заарештовано. Вона перебувала в камері № 34, де пізніше знайшли напис, зроблений її рукою: «Тут сиділа і звідти йде на розстріл Олена Теліга». Зверху викарбовано націоналістичний стилізований під меч Тризуб. Олену Телігу розстріляли фашисти водночас із її чоловіком та іншими націонал-патріотами у Бабиному Яру

За життя Олені так і не вдалося видати жодної збірки. Всі вони вийшли після смерті: "На чужині" (1947), "Олена Теліга" (1977), "Дороговказ. Поезії О. Теліги та О. Ольжича" (1994), збірник "О краю мій" (1999). Більша частина її творів, на жаль, загубилися.

Та хоч і залишила вона по собі невеликий творчий спадок, життя її було коротке, але яскраве й сповнене великих справ, а тому й має бути вічним у нашій пам’яті.

Джерела:

День в історії – народилася Олена Теліга [Електронний ресурс] – Режим доступу : https://galinfo.com.ua/news/den_v_istorii__narodylasya_olena_teliga_321733.html (дата звернення : 26.07.2021). – Назва з екрану.

Олена Теліга [Електронний ресурс] – Режим доступу : https://www.pisni.org.ua/persons/541.html (дата звернення : 26.07.2021). – Назва з екрану.

Олена Теліга. Коротке життя довжиною у вічність [Електронний ресурс] – Режим доступу : https://ki.ua/teliga (дата звернення : 26.07.2021). – Назва з екрану.