До 30-річчя від часу перейменування міста Рівне

06.06.2021
Поділитись в соцмережах:

До 30-річчя від часу перейменування міста Рівне

Вперше в архівних документах зафіксовано у 1283 р. древній населений пункт, який за свою історію мав декілька ходових іменувань, Ровно, Рувне, Ровноє. Одна з версій - Рівне назвали від характеру тутешньої місцевості, плоскої, рівнинної. Інший варіант - від слова рів, яким була оточена місцева фортеця, що розташовувалася в долині річки Устя. Є також легенди й перекази, пов'язані з князями Острозькими. Мовляв, у них разом із цим поселенням стало "рівно сто міст". Первiсне мiсто нагадувало у планi трикутник, вiдповiдно й мiськi вулицi розходилися у три боки. У Рiвне можна було в'їхати з боку Києва, Острога та Дубного. Звiдси й символ давнього міського герба - брама, вiдкрита для в'їзду на три боки.

Коли цей населений пункт входив до Росії, то носив назву Ровно, Ровное. Лише в роки визвольних змагань українського народу 1917-1920 рр. місто мало справді українську назву – Рівне. А коли майже на 20 років Волинь потрапила під владу Польщі, місто отримало офіційну назву Równe.

Проте офіційно зареєстровані українські організації, об’єднання, які у місті працювали у 1920-1939 рр. («Просвіта», «Пласт», Союз Українок, ОУН, українська приватна гімназія та цілий ряд інших) користувались лише назвою Рівне.

З 1939 р. по 1941 р., коли місто увійшло до складу СРСР і Рівне стало обласним центром, його на російський кшталт стали іменувати Ровно. Під час гітлерівської окупації українські організації, які тоді працювали у Рівному, та й населення продовжували вживати назву Рівне. З лютого 1944 р., коли місто визволили від гітлерівців радянські війська, воно знову отримало офіційну назву Ровно.

У 1990 р. почалась боротьба за узаконення української назви міста. Першою ініціативою в цьому напрямі стала резолюція установчих зборів обласної організації Товариства української мови ім. Т. Шевченка. Після цього було затверджено офіційний документ, підписаний дев’ятьма керівниками різних служб та установ обласного центру, в якому зазначено: «Проведені розрахунки витрат, які виникнуть в разі зміни назви міста Ровно на Рівне та відповідної зміни назви області. Згідно з інформаційними матеріалами в пресі зміна назви лише одного населеного пункту на карті потребує витрат в масштабах країни 400 тисяч крб. (газета «Правда» від 6 вересня 1990 р.)».

Та не лише Товариство української мови Т. Шевченка, а й депутати ВРУ продовжували боротьбу. Було отримано експертний висновок про назву нашого міста, складений правописною комісією Інституту мовознавства ім. О. Потребні Академії наук України, в якому стверджується, що українською назвою нашого міста є форма Рівне, а похідним від неї прикметником, однозначно виступає форма рівненський.

11 червня 1991 р. відповідно до постанови Президії Верховної Ради УРСР Ровно перейменовано в Рівне, а Ровенська область - у Рівненську.

Цей документ назавжди увійшов в багатовікову історію міста Рівне.

Джерела:

Бухало Г. Українська назва «Рівне» / Г. Бухало // Рівне-720; від давнини до сучасності. Книга І. – Рівне : Волинські обереги, 2003. – С. 12-16.

Харват О. М. Рівне. На межі тисячоліть : фотоальбом / О. М. Харват. – Рівне : вид. О. Харват, 2012. – С. 217.

Історія Рівного [Електронний ресурс] – Режим доступу : http://rivnerada.gov.ua/portal/view-content/2428 (дата звернення : 04.06.2021). – Назва з екрану.

Пащук І. Рівне 1283-2003 : історико-краєзнавча хроніка / І. Пащук. – Рівне : Овід, 2006. – С. 141-142.