До 135 років від дня народження Михайла Носаля

15.04.2021
Поділитись в соцмережах:

До 135 років від дня народження Михайла Носаля

Травознавець та науковець Михайло Андрійович Носаль (1886–1950) народився в селі Розлопи Люблінської губернії в українській православній родині. Закінчив духовне училище у Варшаві, а потім духовну семінарію в Холмі. Згодом одружився з Катериною Гурінович, яка стала матір’ю їхніх чотирьох дітей.

Михайло Носаль був священнослужителем у церквах сіл Пулемець і Бубнів Волинського воєводства, а з 1929 р. – у Свято-Іллінській церкві м. Дубна. У 1935 р. протоієрей Михайло одержав призначення до Рівного – настоятелем Свято-Успенської церкви, невдовзі родина священника оселилася неподалік цього храму. Михайло Андрійович був нагороджений, духовним керівництвом Волинської єпархії, за особливі заслуги золотим наперсним хрестом.

Але Бог наділив його ще одним даром – глибинним розумінням кожної рослинки. Він вивчав їхні цілющі властивості, збирав та застосовував їх, допомагаючи людям долати всілякі хвороби. Про лікарські рослини на проповідях він ніколи не говорив, церква і травознавство у нього були відокремлені.

Михайло Андрійович був високоосвіченою та інтелігентною людиною, священник викладав Слово Боже у Рівненській семикласній школі ім. Г. Сенкевіча. Також варто зазначити, що він володів шістьма мовами світу.

Коли Михайло Носаль перебував на службі в одному з сіл поблизу Шацьких озер, то залюбки вивчав багату природу Волині. Після чого написав книгу «Волинські скарби – рослини лікарські (збір, сушка та застосування у медицині наукової і народної.) Підручник для народу». Та все ж не судилося книзі вийти у світ за його життя. Лише деякі матеріали, рецепти та поради були надруковані в журналі «Сільський хлібороб».

Проте здійснити цю мрію вдалося його синові – Івану, якому він передав свої рукописи, на основі яких, після смерті батька, було видано книгу «Лікарські рослини. Способи їх застосування в народі». Книга мала шалений успіх, вона просто «перевернула» погляд офіційної медицини на народну.

В 2001 р. на подвір’ї Свято-Успенської церкви в м. Рівне біля старовинної дзвіниці було урочисто відкрито і освячено пам’ятний знак Михайлу Носалю, а в 2004 р. йому присвоїли звання «Почесний громадянин міста Рівне» (посмертно).

У Рівному 21 вересня 2020 р. презентували документальну стрічку про священника і травника Михайла Носаля. Епізоди фільму знімали у Рівному та Дубні, де жив і працював панотець.

Джерела:

Кожне дерево з плоду свого пізнається [про М. Носаля] // Данильчук Г. Рівне у долях його мешканців / Г. Данильчук. – Рівне, 2012. – С. 5-17.

Поліщук Я. О. Рівне. Мандрівка крізь віки : нариси історії міста / Я. О. Поліщук . – Вид. 2-ге, доп. – Рівне : Волинські обереги, 2009. – С. 176-177.

Носаль Михайло Андрійович (1886–1950) // Видатні рівняни : ТОП 20 : іст.-краєзн. подіум. Вип. 2 / РОЮБ. – Рівне, 2010. – С. 12-18.

Носаль М. А. Лікарські рослини і способи їх застосування в народі / М. А. Носаль, І. М. Носаль. – Житомир : Полісся, 1991. – 92 с.

Михайло Носаль – священник і травник : на Рівненщині знімають фільм про відомого земляка [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://day.kyiv.ua/uk/article/den-ukrayiny/myhaylo-nosal-svyashchennyk-i-travnyk (дата звернення : 15.04.2021). – Назва з екрану.