До 125 років від дня народження Якуба Гофмана

19.03.2021
Поділитись в соцмережах:

До 125 років від дня народження Якуба Гофмана

Якуб Гофман (1896–1964) – історик, дослідник, педагог, який зробив великий внесок для росту і утвердження української освіти та культури. Як не парадоксально, але поляк за національністю, вчитель за покликанням майже два десятки років присвятив дослідженню Волині.

З 1923 по 1940 рр. він мешкав і працював у Рівному. Спершу вчителював, пізніше став директором гімназії. Був членом правління Спілки сільської молоді на Волині, редактором газети «Голос вчителів Волинського округу», очолював Спілку польських легіоністів, був учасником Волинського товариства приятелів науки.

Саме за ініціативи Якуба Гофмана у нашому краї проводилися різноманітні дослідження та спостереження.

У результаті краєзнавчого пошуку було упорядковано тисячі експонатів і пам’яток народної культури. Дослідник передав у Волинський музей частину своєї колекції, присвячену подіям Першої світової війни, до якої увійшли: періодика того часу, документи, фото, поштові марки, колекція військових відзнак і пам’ятних значків, яка нині зберігається у фондах.

Найвагомішою справою його життя було видання «Рочніка Волинського» (Rocznik Wołyński), яке з 1930 р. випускалось у місті Рівному.

Із творчої спадщини вченого зберігся рукопис історії Рівного, в якому він проаналізував соціально-економічний розвиток міста та у 1885 р. подав статистику щодо кількісного співвідношення мешканців Рівного за релігійною ознакою, та дані про національний склад міського населення. Зібрав біографічні дані про 12 тисяч відомих діячів Волині – уродженців Рівненщини.

З метою вшанування пам’яті Якуба Гофмана, одна із вулиць міста Рівного була названа його іменем.

Джерела

Прищепа О. Рівненські адреси Якуба Гофмана // Вулицями старого міста : топонім. дослідж. з історії Рівного / О. Прищепа. – Рівне : Рівнен. Друк., 1997. – С. 58-61.

Вулиці Рівного Вам розкажуть : бібліогр. покажч. / Центр. міська б-ка ім. В. Г. Короленка ; уклад. Л. О. Грищук. – Рівне : Волин. обереги, 2019. – С.73.

Поперецька Л. Гофман Якуб – дослідник Волинського краю / Л. Поперецька // Історико-культурна спадщина Дубна : правові, історичні, мистецькі та музейні аспекти. – Дубно, 2008. – С. 60 – 64.

Як все починалося [Електронний ресурс]. – Режим доступу :  http://volynmuseum.com.ua/news/jak_vse_pochinalosja/2020-11-15-5556 (дата звернення : 19.03.2021). – Назва з екрану.