Пам’ятнику Кобзареві у Рівному вже 80 років

07.03.2021
Поділитись в соцмережах:

Пам’ятнику Кобзареві у Рівному вже 80 років

У березні 1941 р. в парку культури і відпочинку ім. Тараса Шевченка було відкрито перший пам’ятник Великому Кобзареві на відзначення 80-х роковин із дня його смерті. Був він доволі скромним і мав вигляд погруддя на звичайному постаменті. На жаль, автор проекту невідомий.

Подальша доля цього пам’ятника невідома. Можна припустити, що він був зруйнований під час війни, адже на території парку точилися запеклі бої під час наступу німців. Існує ще одна версія, що рівняни вночі демонтували пам’ятник і заховали, де він і залишався до кінця війни.

У березні 1963 р. з нагоди 150-річчя від дня народження поета Рівненський міськвиконком ухвалив рішення про капітальну реконструкцію пам’ятника, скульптором проекту був Г. М. Шульман, архітектором – В. І. Герасименко. Урочисте відкриття відбулося у липні 1964 р.

Майстри-озеленювачі висадили характерні для українського пейзажу дерева: ялину звичайну, дуб, клен, липу, граб, черемху. Обабіч сходів, що вели до пам’ятника, влаштували два квітника. А квіти на них висадили так, щоб складалося враження українського вишиваного рушника. Біля підніжжя гранітного пам’ятника – дзеркальне мініатюрне озерце, до якого нахилилася плакуча верба. Щоправда, нині і верби немає, і озерце-басейн перетворили на банальну клумбу. Після останньої реконструкції куточок у чергове дещо змінив свій вигляд.

У нашому краї Тарас Шевченко побував 1846 р, проїхавши і пройшовши його двічі південною частиною теперішньої Рівненщини. З тих далеких часів рівняни пам’ятають й щиро вшановують Генія, Поета, Пророка, що відкрив світові буття українців і завдяки якому скарби української душі повною рікою влилися в загальний потік людської культури.

Джерела:

Рушничок Великому Кобзареві // Калько С. Сентиментальна прогулянка рівненським парком : краєзнавчі нариси з історії парку імені Тараса Шевченка / С. Калько. – Рівне : СПД Браценюк Т. В., 2010. – С. 26-27.

Пащук І. Рівне 1283-2003 : історико-краєзнавча хроніка / І. Пащук. – Рівне : Овід, 2006. – С. 78 - 79.

Ім’я Кобзаря на мапі Рівного : буклет / Центральна міська бібліотека ім. В. Г. Короленка. – Рівне, 2014.

Шевченківські Верстви : збірник. – Рівне : ПП Лапсюк В. А., 2013. – С. 302.

Харват О. Рівне на межі тисячоліть : фотоальбом / О. Харват. – Рівне : вид. О. Харват, 2008. – С. 89.