75 річниця від дня вигнання нацистських окупантів з міста Рівне

02.02.2019
Поділитись в соцмережах:

«…1 лютого 1944 року на підступах до Рівного зупинились передові частини Червоної армії. “З високого пагорба ясно були видні черепичні дахи будинків, куполи собору і гостроверхий шпиль костелу”, – згадував учасник тих подій І. Наумов. На виїздах із міста та перехрестях доріг німці створили міцні оборонні точки. Тому наступ радянських військ, який почався наступного дня, 2 лютого, виявився дуже нелегким. Лише у другій половині дня, коли остаточно було зламано рубіж оборони противника, стався вирішальний прорив. Проте бої не вщухали. Аж уранці наступного дня рівняни дізналися, що місто повністю звільнене від німців. У результаті боїв за Рівне фашисти втратили кілька тисяч особового складу свого війська, а також 30 великих складів із зброєю та військовою амуніцією. 5 лютого 1944 року на честь звільнення Рівного у вечірньому небі Москви спалахував артилерійський салют. Того ж дня було оприлюднено наказ Верховного Головнокомандувача про присвоєння кращим військовим частинам та з’єднанням звань Рівненських та Луцьких. Від цього дня Рівненськими стали іменуватися 13-а армія (генерал М. Пухов), 6-й гвардійський кавалерійський корпус (генерал С. Соколов), 24-й стрілецький корпус (генерал М. Кирюхін) та 7-й стрілецький корпус (генерал М. Глухов), деякі інші частини…»

(уривок з книги Ярослава Поліщука “Рiвне. Мандрiвка крiзь вiки”)

Як свідчать архівні джерела, перші дні після визволення в місто не пускали сторонніх. За цим стежили спеціальні військові патрулі. Владу в місті уособлював військовий комендант. Перші директиви влади були дуже жорсткими. Однією з них була постанова, що зобов’язувала населення здати особисті радіоприймачі на зберігання до управління зв’язку. За непослух – кримінальне переслідування у вигляді 5-ти років позбавлення волі. Після 20:00 з’являтися на вулицях міста – суворо заборонено через комендантську годину.

За період окупації місто зазнало значних руйнувань. Однією з найбільш пошкоджених у результаті бойових дій була теперішня вулиця Соборна, особливо та її частина, що прилягала до залізничного вокзалу. Вокзал теж був у руїнах. Перед самим відходом німців підпільники підірвали приміщення станції “Рівне”. Дісталося й мешканцям окраїн. Багато будинків були з проламаними дахами, оскільки після відступу німці ще до липня 1944-го продовжували бомбити місто. Як розповідають старожили, військові радили мешканцям вимазувати свої будинки смолою і сажею, щоб вночі вони не відсвічували, тому що напади ставались частіше саме тоді.

На розчищенні завалів і руйнацій, а в подальшому відбудові міста були задіяні полонені гітлерівські вояки. Як пригадують мешканці вулиці Замкової, частину військових бранців утримували в бараку поруч із сучасною будівлею санстанції. Щодня їх залучали до впорядкування території колишньої резиденції гауляйтера України Еріха Коха, яка знаходилася приміщенні теперішнього обласного краєзнавчого музею.

Понад 900 днів, з 1941 по 1944 роки, місто Рівне перебувало під окупацією нацистської Німеччини. 2 лютого 1944 року війська Радянської армії вигнали з міста загарбників. З тих часів цю дату ми відзначаємо як День вигнання нацистських загарбників з міста Рівне.

Джерела:

  1. Визволителі пригадують, що 70 років тому...  // Сім днів. – 2014. – N 5. – С. 2.
  2. Вшанували визволителів Рівного // Вільне слово. – 2017. – №7(9 лют.). – С. 3.
  3. Леонова Л.  З болем пам'ятаємо...: до 70-річниці окупації Рівненщини гітлерівською Німеччиною / Л. Леонова, О. Червінська // Вільне слово. – 2011. – №47 (21 черв.). – С. 5.
  4. Павловський А. Визволення розпочалося на світанку / А. Павловський // Вільне слово. – 2015. – №4 (22 січ.). – С. 12.
  5. Поліщук Я. О. Рівне. Мандрівка крізь віки : нариси історії міста / Я. О. Поліщук. – Вид. 2-ге, доповнене. – Рівне : Волинські обереги, 2009. – 300 с.
  6. Снісаренко С. 60 років без окупації / С. Снісаренко // Сім днів. – 2012. – N 45. –  С. 6.
  7. Тищенко О. 2 лютого : 65 років пам'яті : [День визволення Рівного] / О. Тищенко // Сім днів. – 2009. - N 5. –  С. 3.

 Електронні джерела:

Рівне після визволення від німців у 1944-у році на кілька днів віддали радянським партизанам [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://old.vse.rv.ua/istoriya/1423334550-rivne-pislya-vizvolennya-vid-nimciv-u-1944-u-roci-na-kilka-dniv-viddali. – Заголовок екрану.