Історія ЦБС

Історія міських бібліотек – це невід’ємна частина історії культурного життя Рівного. Серед культурних осередків міста Рівненська міська централізована бібліотечна система посідає важливе місце.

Централізацію мережі всіх публічних  бібліотек міста Рівне здійснено згідно наказу № 8 від 20 лютого 1976 року Рівненського міського відділу культури.     

У Централізовану бібліотечну систему входять 10 бібліотек: Центральна міська бібліотека ім. В. Г. Короленка, Центральна дитяча бібліотека та 8 бібліотек-філій.

Першими завідуючими бібліотек-філій були : Тарасюк Л. Г., Косякова С. П., Шелестюк Н. Ф., Севастенкевич Н. М., Карафа І. А., Яковлева Н. І., Гладюк Г. І., Подкладова Н. Ю., Кужелькова О. О.

Книжковий фонд бібліотек ЦБС універсальний, налічує 250 тис.  примірників. Здійснюється централізоване комплектування. Протягом років книгозбірні поповнювались друкованими виданнями, які надходили за рахунок коштів  міського бюджету, програми «Українська книга», за кошти від платних послуг та подарованими книгами від користувачів.

Користувачі бібліотек мають можливість користуватися журналами та газетами 127-и найменувань.

Бібліотечні працівники ЦБС вносять вагомий вклад в розвиток культурного прогресу, в справу задоволення й стимулювання інтелектуальних, культурних інтересів, освітніх потреб суспільства. 

Велика увага приділяється комп’ютеризації бібліотек. У результаті реалізації проекту Посольства США «Бібліоміст» в 4-х бібліотеках ЦБС відкрито Інтернет - центри, що дало можливість забезпечити вільний доступ користувачам до світових інформаційних ресурсів та сприяло інноваційному підходу бібліотекарів до обслуговування відвідувачів. В Інтернет - центрах навчають працювати в пошукових системах Інтернету. Досвідчені фахівці проводять заняття-тренінги для користувачів різного віку.

З інформацією про нові надходження книг, про періодичні видання, які отримують бібліотеки ЦБС, про проведені масові заходи знайомить сайт Рівненської ЦБС. З метою популяризації творів рівненських авторів на сайті ведеться рубрика «Новини краєзнавчої літератури». Про визначні дати у житті міста, а також ювілейні дати щодо видатних людей Рівного, користувачі дізнаються з рубрики «Краєзнавчий календар».

Незважаючи на сучасний стан науково-технічного прогресу, більшість людей продовжують обирати паперові книжки як ефективний засіб одержання інформації та корисний спосіб проведення дозвілля.

Бібліотеки ЦБС обслуговують 26 тис. користувачів, видаючи їм протягом року більше 500 тис. книг. Це люди різного віку, рівня освіти, характеру, професійних занять, соціального статусу. Особливу увагу фахівці бібліотек надають обслуговуванню людей з певними вадами, інвалідів війн, людей похилого віку, з особливими потребами. Для них існує послуга - доставка книги до дому.

Завдяки традиційним та новим формам роботи бібліотеки активно популяризують літературу з різних напрямків. Працівники проводять чимало цікавих заходів: зустрічі з письменниками Рівного, презентації книг, літературні вечори,  майстер-класи з декоративно-прикладного мистецтва, бібліотечні уроки, екскурсії в бібліотеки, ознайомлення з українськими національними традиціями, звичаями, культурою.

Центральна дитяча бібліотека та бібліотеки, які мають кафедри з обслуговування дітей, є учасниками багатьох конкурсів, які проводять Національна та обласна бібліотеки для дітей. Це і щорічний конкурс «Найкращий читач року»,  Тиждень дитячого та юнацького читання. Заходи під назвою «Літо в бібліотеці», направлені на організацію дозвілля дітей, заохочують їх до читання влітку.

Проводиться видавнича діяльність на допомогу бібліотекарям системи та учбових закладів. Щорічно видається печатний «Каталог періодичних видань, які передплачують бібліотеки ЦБС м. Рівне». Періодично видається бюлетень нових надходжень, щорічно – список сценаріїв масових заходів до різних свят, а також –  покажчики, рекомендаційні списки літератури, буклети як в друкованому так і в електронному варіантах. З 2014 року започатковано випуск дайджестів «Лауреати місцевих премій…» у серії «Найвищі відзнаки Рівного».

За весь період існування ЦБС одним з найважливіших питань було підвищення ділової кваліфікації бібліотекарів. Наради, семінари, практикуми – все це проводилось з року в рік за різною тематикою. Для розвитку творчої ініціативи бібліотечних працівників проводиться ярмарок бібліотечних ідей «Бібліофест», працівники приймають участь в конкурсах в рамках програми «Бібліоміст».

1 грудня 2011 року в ЦБС м. Рівне відбулося представлення нового директора,  міську бібліотечну систему очолює  Вікторія Гупалюк, яка працювала заступником директора впродовж п'яти років. Вона змінила Недоводієву Тамару Петрівну, яка 19 років керувала ЦБС.